X
ABD’de orta seçim: Senato’da denetim demokratların

ABD’de orta seçim: Senato’da denetim demokratların

ABONE OL
Kasım 13, 2022 04:42
ABD’de orta seçim: Senato’da denetim demokratların
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de 8 Kasım’da yapılan orta seçim sonrası Nevada eyaletinden gelen resmi olmayan sonuçlara nazaran, Demokrat Senatör adayı Catherine Cortez Nasto, Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ı geride bıraktı.

Demokratlar, Kongre’nin üst kanadı Senato’da şimdiye kadar 50 koltuk elde etti ve Senato Lideri Kamala Harris’in oyuyla birlikte çoğunluğu sağlamış oldu.

Ayrıca Georgia’da yapılacak 6 Aralık’taki seçimi de Demokratlar kazanırsa, Senato’daki koltuklarını muhafazanın yanı sıra koltuk sayısını artırmış olacaklar.

Arizona’da dün, Demokrat senatör Mark Kelly, Cumhuriyetçi rakibi Blake Master’ı yenerek senatodaki koltuğunu müdafaayı başarmıştı.

Kelly’nin zaferiyle Cumhuriyetçilerle birlikte Demokratlar da Senatoda 49 koltuk sayısına ulaşmış oldu.

Trump’ın takviye verdiği Cumhuriyetçi aday Joe Lombardo (Fotoğrafta), rakibi olan eyaletin Demokrat Valisi Steve Sisolak’u koltuğundan etmeyi başardı.

NEVADA’DA DEMOKRATLAR VALİLİK KOLTUĞUNU KAYBETTİ

ABD Kongresinde çoğunluğu sağlama yarışının yanında sonuçların çok yakın gittiği eyaletlerdeki valilik uğraşı de devam ediyor.

Nevada’da eski Lider Donald Trump’ın dayanak verdiği Cumhuriyetçi aday Joe Lombardo, rakibi olan eyaletin Demokrat Valisi Steve Sisolak’u koltuğundan etmeyi başardı.

Sisolak, bu orta seçimlerde Cumhuriyetçi rakibine koltuğunu kaptıran tek Demokrat vali olarak kayıtlara geçti.

Arizona’da devam eden valilik yarışında ise Demokrat Katie Hobbs, yaklaşık 31 bin oy farkıyla Cumhuriyetçi rakibi Karı Lake’in önünde gidiyor.

Eyaletteki Maricopa ve Prima bölgelerinde, posta yoluyla ulaşan yaklaşık 350 bin oyun sayımına devam edildiği kaydedilirken, sonuçların açıklanmasının en erken bu hafta başını bulabileceği belirtiliyor.

Ülkede 8 Kasım’da düzenlenen seçimlerde halk, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisinin tamamı ile 100 sandalyeli Senatodaki 35 koltuk için sandık başına gitti. Senatodaki 6 yıllık müddetini tamamlamayan 29 Cumhuriyetçi ile 36 Demokrat, seçimlere girmedi.

ABD orta seçimlerinde 36 eyaletin valisi yine belirlenirken, şu ana kadar ülkede Cumhuriyetçilerin 25, Demokratların 23 valisi bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP