X
Almanya Başbakanı Scholz’dan İran’a sert reaksiyon

Almanya Başbakanı Scholz’dan İran’a sert reaksiyon

ABONE OL
Kasım 12, 2022 14:18
Almanya Başbakanı Scholz’dan İran’a sert reaksiyon
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, haftalık görüntülü bildirisinde yaptığı açıklamada, “İran Dışişleri Bakanı’nın Almanya’yı tavır ve hareketlerimizden ötürü sonuçlarıyla tehdit ettiğini duydum. Tahran’daki idareye yalnızca şunu söyleyebilirim: Siz nasıl bir hükümetsiniz ki kendi vatandaşlarınıza ateş ediyorsunuz? Bu halde hareket eden herkes bizim direnişimizi bekleyebilir” tabirlerini kullandı.

Göstericilere ve Almanya’daki İran kökenli vatandaşlara da seslenen Scholz, “Talep ettiğiniz her şeyin ardındayız, insan hakları ve bayan hakları için. İran halkının yanındayız” dedi.

Alman Başbakan, İran’da Mahsa Emini’nin vefatının akabinde yaklaşık iki aydır insanların Emini ve başkaları için sokaklara döküldüğüne dikkati çekti.

Meselenin kıyafet yönetmeliği olmadığını lisana getiren Scholz, “Herkes İran’da daha fazla özgürlük ve adalet için sokaklarda uğraş ediyor.” biçiminde konuştu.

Scholz, bunun ne kadar büyük bir cüret gerektirdiğini hayal bile edemeyeceklerini kaydederek, Almanya’da yüz binlerce İran kökenlinin İran’daki aile üyeleri için kaygı duyduğunu ve her gün kendisine ulaşan imgeler karşısında şoke olduğunu belirtti.

“ŞİDDETE DERHAL SON VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Birleşmiş Milletlerde (BM) İran’daki gelişmeler hakkında yaptığı konuşmaya atıfta bulunan Scholz, şunları söyledi:

“İran, Birleşmiş Milletler üyesidir. İran insan haklarını destekleme ve muhafaza taahhüdünde bulunmuştur. İnsan hakları ihlal edildiğinde bunu görmeli ve harekete geçmeliyiz. Biz de bunu yapıyoruz. Tahran, Senendec, İsfahan ve Şiraz’da sokaklarda ve mahkeme salonlarında neler olduğunu görüyoruz. Özgürlük ve adalet için verilen çabayı görüyoruz. Şiddete derhal son verilmesini talep ediyoruz. Siyasi tutukluların, mahpustaki gazetecilerin özgür bırakılmasını talep ediyoruz.”

“GELECEK HAFTA BU YAPTIRIMLARA YENİLERİ EKLENECEK”

Avrupa Birliğinin (AB) İran’a karşı halihazırda çeşitli yaptırım paketlerini kabul ettiğini hatırlatan Scholz, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu yaptırımlarda bilhassa de kendi halklarına karşı uygulanan şiddetten sorumlu olanlara odaklanılmaktadır. Gelecek hafta bu yaptırımlara yenileri eklenecek. İhtilal Muhafızları ve siyasi liderlik üzerindeki baskıyı daha da arttırmak istiyoruz. Faillerin sorumlu tutulabilmesi için kanıtların toplanmasını destekliyoruz. BM İnsan Hakları Kurulunda özel bir oturum düzenlenmesini istiyoruz.”

İRAN’IN ALMANYA’YI TEHDİT ETMESİ

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, AB’nin Tahran’a yeni yaptırım paketi hazırlığında olduğunu açıklayan Almanya’ya “orantılı ve kesin” karşılık vereceklerini belirtmişti.

Abdullahiyan, Twitter hesabından, “Eski bağları baltalamak uzun vadeli sonuçlar doğurur. Almanya ortak zorlukları çözmeyi yahut (İran ile) karşı karşıya gelmeyi seçebilir. Yanıtımız orantılı ve kesin olacaktır.” tabirlerini kullanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP