X
Ankara’da ABD-Rusya görüşmesi

Ankara’da ABD-Rusya görüşmesi

ABONE OL
Kasım 14, 2022 21:06
Ankara’da ABD-Rusya görüşmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir tarafta CIA yöneticisi William Burns, başka tarafta Rusya Dış İstihbarat Örgütü Lideri Sergey Narişkin.

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın istihbarat ünitelerinin zirve yöneticileri, Başşehir Ankara’da bir ortaya geldi.

CIA Yöneticisi Burns ile Rus mevkidaşı Narişkin’in başkanlık ettiği heyetlerin toplantısına Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın konut sahipliği yaptığı öğrenildi.

Ankara’daki ABD-Rusya istihbarat tepesini birinci olarak Rus Kommersant Gazetesi duyurdu.

Kommersant gazetesi geçen hafta Rusya ve ABD’nin önümüzdeki haftalarda “Stratejik Atak Silahlarının Azaltılması Antlaşması” ile ilgili olarak bir müşavere kurulu toplantısı yapmayı görüştüğü bilgisini de paylaşmıştı.

Kremlin, Rus heyetin Ankara’da ABD’li yetkililerle görüştüğüne dair haberi ne doğrulayabileceğini ne de reddedebileceğini açıkladı.

Ankara’daki istihbarat doruğunu doğrulayan açıklama, bir Beyaz Saray yetkilisinden geldi.

Kimliğinin bâtın kalması kuralı ile konuşan Beyaz Saray yetkilisi, Burns’ün Narişkin ile görüşmesinde Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda bir müzakere yürütülmediğini belirtti.

Beyaz Saray yetkilisinin verdiği bilgilere nazaran istihbarat doruğunda, nükleer silah kullanımı riski masaya yatırıldı. Burns’ün Narişkin’e muhtemel nükleer silah kullanımının mümkün sonuçlarını aktardığı belirtildi.

Görüşmede CIA yöneticisinin, Rusya’da alıkonunan Amerikan vatandaşları konusunu da gündeme getirdiği vurgulandı.

FAHRETTİN ALTUN GÖRÜŞMEYİ TEYİT ETTİ: MİT’İN KONUT SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Prof. Dr. Fahrettin Altun, Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) konut sahipliğinde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR) ortasında gerçekleşen görüşme için, “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın global barışa sunduğu değerli katkılara bir yenisini eklemiştir” dedi.

Altun, Associated Press’e yaptığı açıklamada, CIA Yöneticisi Bill Burns ile SVR Lideri Sergey Narışkin’in MİT’in konut sahipliğinde Ankara’da buluştuğunu teyit ederek, “Bu görüşme, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın global barışa sunduğu değerli katkılara bir yenisini eklemiştir.” sözlerini kullandı.

Toplantıda nükleer silahların kullanımı başta olmak üzere milletlerarası güvenliğe yönelik tehditlerin ele alındığını kaydeden Altun, “Daha evvel Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanlarını buluşturan ve tahıl muahedesinde arabuluculuk yapan Türkiye, tüm taraflarla barış için müzakere etmeye devam edecek, bu süreçte inisiyatif almaktan kaçınmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk istihbarat kaynakları, bugün MİT’in konut sahipliğinde Ankara’da CIA ve SVR ortasında bir görüşme gerçekleştiğini bildirmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP