Avrupa Ukrayna'dan yeni bir göç akınına hazırlanıyor - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Avrupa Ukrayna’dan yeni bir göç akınına hazırlanıyor
24 okunma

Avrupa Ukrayna’dan yeni bir göç akınına hazırlanıyor

ABONE OL
Kasım 10, 2022 05:12
Avrupa Ukrayna’dan yeni bir göç akınına hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Slovakya önümüzdeki aylarda Ukrayna’daki düşük sıcaklıklar ve güç krizi nedeniyle yüz binlerce kişinin ülkeye gelebileceğini varsayım ediyor.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda, Slovak hükümetinin bu kış ülkeye yaklaşık 700 bin mültecinin girebileceğini öngördüğü belirtiliyor.

Reuters’e nazaran reporda, “Ukrayna’da yerinden edilmiş çok sayıda insan şu anda kış için uygun olmayan şartlarda süreksiz olarak barındırılıyor” sözü yer alıyor.

Ayrıca Avrupa ülkelerinin yeni bir mülteci krizine hazırlanmak için kabul merkezleri açtığı ve eserleri stokladığı söyleniyor.

HER GÜN BEŞERLER GİDİYOR

Macaristan’da, yardım kuruluşu Hungarian Reformed Church Aid’in sözcüsü Zsofia Dobis-Lucski, Reuters’e verdiği demeçte, son haftalarda Zahony kasabasındaki hudut tren istasyonuna günde yaklaşık 300-500 kişinin geldiğini söyledi.

Polonya’daki Przemysl’den bir yetkili olan Witold Wolczyk, mahallî yetkililerin potansiyel olarak güç bir kışa ve yeni bir mülteci dalgasına hazırlanmaları gerektiğini söyledi. Wolczyk , “Sürekli hijyen eserleri ve besin stokları yapıyoruz” diye ekledi.

BM datalarına nazaran, şu anda Avrupa’daki çeşitli ulusal müdafaa programları kapsamında yaklaşık 4,5 milyon mülteci kayıtlı ve yaklaşık 7 milyon kişi de Ukrayna’da ülke içinde yerinden edildi.

Ekim ayı sonlarında Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk, ülkeden kaçan yurttaşlarını elektrik şebekesi üzerindeki baskıyı hafifletmek için bahardan evvel konuta dönmemeye çağırdı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP