Biden ile Şi ortasında birinci yüz yüze görüşme - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Biden ile Şi ortasında birinci yüz yüze görüşme
14 okunma

Biden ile Şi ortasında birinci yüz yüze görüşme

ABONE OL
Kasım 15, 2022 02:36
Biden ile Şi ortasında birinci yüz yüze görüşme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping, G20 Tepesi için geldikleri Endonezya’nın Bali Adası’nda gerçekleştirdikleri yüz yüze görüşmede, iki ülkenin farklılıklarını yönetim etmesi, yeni işbirliği imkanları bulması ve ilgilerinde yanlışsız rotayı belirlemesi gerektiğini vurguladı.

Görüşme, iki başkanın Biden’ın geçen yılın başında vazifeye başlamasından bu yana birinci yüz yüze buluşma oldu.

ABD ile Çin ortasında global güç rekabetinin ve tansiyonların arttığı periyoda denk gelen görüşmede, bağların olumlu doğrultuya yönelmesine yönelik dilek ve bildiriler öne çıktı.

Biden, Çinli mevkidaşının elini sıkarak başladığı görüşmede, iki ülkenin çatışmadan kaçınması gerektiğini belirterek ABD ve Çin başkanlarının, “farklılıklarını yönetme ve yeni işbirliği imkanları bulma sorumluluğu olduğuna” işaret etti.

Şi de iki önderin Çin-ABD münasebetlerinde “doğru rotayı belirlemesi gerektiğini” vurguladı. Biden ile global ve bölgesel bahislerde samimi görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduğunu söz eden Şi, Çin-ABD ilgilerinin tekrar sağlıklı ve istikrarlı büyüme doğrultusuna girmesinin hem iki ülkenin hem de dünyanın menfaatine olacağının altını çizdi.

BIDEN’DAN GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA

Biden, Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile görüşmesine ait, mevkidaşıyla niyetleri ve öncelikleri hakkında açık ve samimi bir görüşme yaptıklarını lisana getirdi.

ABD’nin “tek Çin” siyasetinin değişmediğini vurgulayan Biden, “statükoda tek taraflı değişikliğe karşı olduklarını” söz etti.

Biden, “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı muhafazaya kararlıyız. Çin ve ABD’nin her ulusun üzerine düşeni yapmasını gerektiren global problemleri çözmek için birlikte çalışabilmesi gerektiği de açıktı.” dedi.

“NÜKLEER TEHDİT KABUL EDİLEMEZ”

Mevkidaşıyla Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı ele aldıklarını kaydeden Biden, nükleer silah tehdidi yahut kullanımının büsbütün kabul edilemez olduğuna dair ortak inancı teyit ettiklerini belirtti.

Biden, mevkidaşıyla görüşmesinin akabinde, görüşmelerin takibi ve iki ülke ortasındaki bağlantı sınırlarını açık tutmaya devam etmesi için ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’dan Çin’e gitmesini istediğini söyledi.

“TAYVAN POLİTKAMIZIN DEĞİŞMEDİĞİNİ BELİRTTİM”

Çin’in Tayvan’ı işgal etme niyetinde olup olmadığının sorulması üzerine yeni bir Soğuk Savaş olmayacağına inandığını lisana getiren Biden, “Çin’in Tayvan’ı işgal etmek için yakın vakitte bir teşebbüste bulunacağını düşünmüyorum. Tayvan’daki siyasetimizin hiç değişmediğini açıkça belirttim.” dedi.

“ÇİN’İN KUZEY KORE’Yİ DENETİM EDEBİLECEĞİNİ SÖYLEMEK ZOR”

Biden, Çin’in, balistik füze denemeleri yapan Kuzey Kore’yi bu çeşit testler yapmaktan vazgeçirme yeteneğine ne ölçüde sahip olduğunun ve bu durumun sürmesinin ABD-Çin münasebetlerine tesirinin sorulması üzerine, “Çin’in Kuzey Kore’yi denetim edebileceğini söylemenin sıkıntı olduğunu” söz etti.

Kuzey Kore’nin bu testlere devam etmesi durumunda bu hususta net bir bildiri göndermeleri gerektiğine dikkati çeken Biden, “Müttefiklerimizi olduğu kadar Amerikan topraklarını ve kapasitesini de savunacağız.” dedi.

Biden, “Kendimizi ve müttefiklerimiz Güney Kore ile Japonya’nın savunma kapasitelerini korumak için ne gerekiyorsa yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

BLINKEN ÇİN’E GİDECEK

Beyaz Saray, Biden ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in görüşmesinin “samimi” geçtiğini ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Çin’i ziyaret edeceğini duyurdu.

Şİ: TAYVAN AŞILMAMASI GEREKEN BİRİNCİ KIRMIZI ÇİZGİ

İki başkan ortasında 3,5 saat süren yüz yüze görüşmeye ait Çin tarafından yapılan açıklamaya nazaran ise, Şi görüşmede Tayvan problemine ait değerlendirmelerde bulundu.

Çin’in topraklarının kesimi olarak gördüğü Tayvan ile egemenlik ihtilafının tahlilinin büsbütün Çin halkının sorunu ve ülkenin “iç işi” olduğunu vurgulayan Şi, “Çin’in temel çıkarı olan Tayvan sorunu, Çin-ABD alakalarının siyasi temeli ve aşılmaması gereken birinci kırmızı çizgisidir.” dedi.

Şi, Tayvan ile tekrar birleşmenin, Çin halkının ulusal dirilişi gerçekleştirme ve toprak bütünlüğünü yine kurma mefkuresinin temeli olduğunu belirterek, “Tayvan’ı Çin’den ayırma arayışında olan her kimse, Çin ulusunun temel çıkarlarını ihlal ediyor demektir ve Çin halkı buna müsaade etmeyecektir.” diye konuştu

Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı arzuladıklarını ve buna bağlı olduklarını vurgulayan Şi, “Ancak Boğaz’ın iki yakası ortasındaki barış ve istikrar ile ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ ateş ve su üzere uzlaşmazdır.” dedi.

“ABD’YE MEYDAN OKUMA NİYETİNDE DEĞİLİZ”

Çin-ABD münasebetlerindeki mevcut tansiyonların iki ülkenin ve halklarının çıkarına ve milletlerarası toplumun beklentilerine uygun olmadığını söz eden Şi, “Çin, mevcut memleketler arası sistemi değiştirmek yahut ABD’nin iç işlerine müdahale etmek istemiyor. ABD’ye meydan okuma yahut onun yerini alma niyetinde değiliz.” dedi.

Şi, iki ülke ortasındaki rekabetin bir tarafın muvaffakiyetinin oburunun mağlubiyeti olduğu “sıfır toplamlı bir oyun” olarak görülmemesi gerektiğine dikkati çekerek, Çin’in ve ABD’nin başarılı olmasının birbirleri için tehdit değil fırsat olduğu görüşünü lisana getirdi.

ABD’nin kapitalizm, Çin’in ise sosyalizm yoluyla kalkınmayı benimsediğini, her iki tarafın da bu farklılığa hürmet göstererek birbirlerini kendi ölçüsüne nazaran yine şekillendirmeye, başkasının sistemini sarsmaya ve değiştirmeye çalışmaması gerektiğini vurguladı.

“ÇİN’İN DE KENDİNE MAHSUS DEMOKRASİSİ VAR”

Özgürlük, insan hakları ve demokrasinin tüm insanlığın ortak pahası ve arayışı olduğunu tabir den Şi, “demokrasi ve otoriterlik karşıtlığı” anlatısının günümüz dünyasını ve vaktin eğilimlerini gerçek tanımlamadığı değerlendirmesinde bulundu.

Hiçbir ülkenin harika bir demokratik sisteme sahip olmadığına, gelişmeye sürekli muhtaç olduğuna dikkati çeken Şi, “Nasıl ki ABD’nin Amerikan tarzı bir demokrasisi varsa Çin’in de kendine has demokrasisi var. Her ikisi de kendi ulusal şartlarına uygun. Çin’de uygulanan ‘bütüncül süreç halk demokrasisi’ ülkenin gerçeklerine, tarihine, kültürüne uygun ve halkın iradesini yansıtıyor.” dedi.

“TİCARET YAHUT TEKNOLOJİ SAVAŞI KİMSENİN ÇIKARINA DEĞİL”

Şi, globalleşmiş dünyada ticaret yahut teknoloji savaşları başlatmanın, ekonomik bağları koparmanın, tedarik zincirlerini kesmenin hem piyasa iktisadının prensiplerine hem de memleketler arası ticaret kurallarına karşı olduğunu belirterek, “Bu teşebbüsler kimsenin çıkarına değil. Ekonomik ve ticari bağların, bilimsel ve teknolojik etkileşimlerin siyasallaştırılmasına ve silaha olarak kullanılmasına karşıyız.” diye konuştu.

BIDEN LİDER OLDUKTAN SONRA BİRİNCİ YÜZ YÜZE GÖRÜŞME

Liderler, daha evvel her ikisinin de lider yardımcısı olarak mevkidaş olduğu periyotta yüz yüze görüşmeler yapmıştı. Lakin taraflar, Biden’ın geçen yılın başında vazifeye başlamasından bu yana sırf iki sefer çevrim içi ve bir sefer de telefonda görüşmüş, hiç bir ortaya gelmemişti.

Çin Devlet Lideri Şi, Covid-19 salgınının başlamasının akabinde yaklaşık 2,5 yıl boyunca yurt dışı ziyaretlerine orta vermiş ve yüz yüze diplomasiden kaçınmıştı.

Şi, birinci defa temmuzda Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo’yu Pekin’de ağırlamış, birinci yurt dışı ziyaretini ise eylülde Kazakistan’a yapmış, akabinde Özbekistan’a geçerek Şanghay İş Birliği Örgütü Doruğu’na katılmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP