BM, tahıl koridoru muahedesinin yenilenmesi için Rusya ile görüşecek - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
BM, tahıl koridoru muahedesinin yenilenmesi için Rusya ile görüşecek
16 okunma

BM, tahıl koridoru muahedesinin yenilenmesi için Rusya ile görüşecek

ABONE OL
Kasım 9, 2022 21:24
BM, tahıl koridoru muahedesinin yenilenmesi için Rusya ile görüşecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletlerin (BM), tahıl koridoru muahedesinin yenilenmesi için 11 Kasım’da, İsviçre’nin başşehri Cenevre’de Rusya ile görüşeceği bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephanie Tremblay, yaptığı açıklamada, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ve BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths’in, 19 Kasım’da sona erecek tahıl koridoru mutabakatının uzatılmasına ait Rus yetkililerle Cenevre’de bir ortaya geleceğini aktardı.

Tremblay, “Tarafları, uygulamanın sürdürülmesi, gemilerin vaktinde inançlı ve manisiz bir biçimde hareket etmesini kolaylaştırma konusunda, güzel niyetle yaklaşmaya çağırıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Tahıl koridorunun kritik bir tedarik sınırı olduğunu vurgulayan Tremblay, muhtaçlık duyulan besinin dünyaya ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

BM’ye nazaran, 1 Ağustos’tan bu yana Ukrayna’dan 10 milyon tondan fazla tahıl ihraç edildi.

ANLAŞMA TÜRKİYE’NİN UYUMUNDA YÜRÜTÜLDÜ

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin uyumunda yürütülen tahıl sevkiyatı muahedesi, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM ortasında imzalanmıştı.

Rus yetkililerin, Ukrayna’dan yapılan tahıl sevkiyatlarının fakir ülkelere gitmediği ve Rus tahıl eserlerinin ihracatının gerçekleşmediği istikametindeki açıklamaları, 120 gün vadeli muahedenin geleceğini tartışmalı hale getirmişti. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP