Çavuşoğlu: KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildi - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Çavuşoğlu: KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildi
19 okunma

Çavuşoğlu: KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildi

ABONE OL
Kasım 11, 2022 14:54
Çavuşoğlu: KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildiğini duyurdu.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI HAKKINDA

Türk Devletleri Teşkilatı (eski ismiyle Türk Lisanı Konuşan Ülkeler İşbirliği Kurulu – Türk Konseyi), Türk Devletleri ortasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek gayesi ile memleketler arası bir örgüt olarak 2009 yılında kurulmuştur. Teşkilatın kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`dir. Ekim 2019’da Bakü’de gerçekleştirilen 7. Tepe sırasında Özbekistan Teşkilata tam üye olarak katılmıştır. Macaristan ise Eylül 2018’de Kırgızistan’ın Cholpon-Ata kentinde düzenlenen 6. Tepe sırasında ve Türkmenistan Kasım 2021’de İstanbul’da düzenlenen 8. Tepe sırasında gözlemci statüsü kazanmıştır.

Temel evrakları olan 3 Ekim 2009 tarihli Nahçıvan Mutabakatı ve 16 Eylül 2010 tarihli İstanbul Bildirisi’ne nazaran, Teşkilata üye ülkeler, Birleşmiş Milletler Muahedesi’nin emelleri ve unsurlarının yanı sıra milletlerarası hukukun başka üniversal olarak tanınan unsurlarını benimsemiştir. Barış ve güvenliğin korunması ile düzgün komşuluk bağlarının geliştirilmesine ait memleketler arası normlar, Türk Kurulu çatısı altında yürütülecek işbirliğinin tabanını oluşturmaktadır.

Türk Devletleri Teşkilatı, 1992 yılından beri toplanan, “Türkçe Konuşan Devletler Devlet Liderleri Zirveleri” sonucunda ortaya çıkan ortak siyasi irade üzerine kurulmuştur. Bu vakte kadar 10 Tepe gerçekleşmiş olup, bunlardan İstanbul’da düzenlenen 16 Eylül 2010 tarihli son Tepede Teşkilatın o zamanki ismiyle Türk Kurulu’nun kuruluşu resmen ilan edilmiş, öncelikleri ve yol haritası ortaya konulmuştur. Teşkilatın daimi bir yapı olarak kurulmasıyla birlikte yapılan Doruklar, Türk Devletleri Tepeleri olarak yine isimlendirilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP