Çin, Tiencou-5 kargo mekiğini uzay istasyonuna yolladı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Çin, Tiencou-5 kargo mekiğini uzay istasyonuna yolladı
17 okunma

Çin, Tiencou-5 kargo mekiğini uzay istasyonuna yolladı

ABONE OL
Kasım 12, 2022 06:12
Çin, Tiencou-5 kargo mekiğini uzay istasyonuna yolladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Beşerli Uzay Seferleri Ajansından (CMSA) yapılan açıklamada, “Tiencou (gök gemisi)-5” kargo mekiğinin, “Long March 7 Y6” roketiyle Haynan Adası’ndaki Vınçang Uzay Aracı Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldığı bildirildi.

Uzay istasyonuna yaklaşık 5 ton yükünde donanım ve muhtaçlık gereci taşıyan mekiğin, fırlatıştan 10 dakika sonra planlanan yörünge pozisyonuna yerleştiği ve hareketini sağlayacak güneş gücü panellerinin açıldığı belirtildi.

Mekiğin gün içinde istasyona ulaşarak çekirdek modül Tienhı’ya (göksel uyum) demirlemesi bekleniyor.

İkmal seferi, gelecek ay “Şıncou (kutsal gemi)-15” mekiği ile istasyona gönderilecek yeni taykonot grubunun gereksinimlerini karşılamayı amaçlıyor.

Daha evvel 29 Mayıs 2021’de Tiencou-2 kargo mekiğiyle, 20 Eylül 2021’de Tiencou-3 kargo mekiğiyle ve 9 Mayıs’ta Tiencou-4 kargo mekiğiyle uzay istasyonuna ikmal seferleri düzenlenmişti.

ÇİN’İN UZAY İSTASYONU KURMA PLANI

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında işbirliğini yasaklaması ve Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) programına iştirakini engellemesi nedeniyle kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşması planlanan Tiengong (gök sarayı) istasyonu tamamlandığında, Rusya’nın artık aktif olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık birebir boyutlarda olacak.

İstasyonun ana modülü “Tienhı” (göksel uyum) ismi verilen çekirdek modül 29 Nisan 2021’de, birinci laboratuvar modülü “Vıntien” (gökleri aramak) 24 Temmuz’da, ikinci laboratuvar modülü Mıngtien ise 31 Ekim’de fırlatılmıştı.

Çekirdek modüle laboratuvar modüllerinin eklenmesiyle istasyonun “T” biçimli ana iskeleti tamamlanmıştı.

Ana iskelet kurulduktan sonra “Şüntien” (gökleri dolaşmak) ismi verilen uzay teleskobunun, başka bir modül olarak istasyona eklenmesi planlanıyor.

Montajının 2022 sonunda tamamlanması hedeflenen istasyonda hala üç kişilik taykonot grubu misyon yapıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP