X
Çin’in roket enkazı Filipinler açıklarına düştü

Çin’in roket enkazı Filipinler açıklarına düştü

ABONE OL
Kasım 10, 2022 06:12
Çin’in roket enkazı Filipinler açıklarına düştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Filipinler Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, bulunan enkaz büyük ihtimalle Çin’den 31 Ekim’de fırlatılan Long March 5B roketine ilişkin modüller.

Ajans daha evvel roket kesimlerinin ülkenin batısındaki Palawan bölgesine düşebileceği konusunda halkı uyarmıştı. Uzmanlar, üzerinde Çin bayrağının bir kesimi olduğu kestirim edilen simgeler dahil tüm fotoğrafları incelediklerini açıkladı.

Ayrıca Filipinli yetkililer, Birleşmiş Milletlerin (BM) iki muahedesi kapsamında, uzaya roket fırlatma denemelerinden kaynaklanan hasar ya da yaralanmalar için tazminat talep etmeye çabaladıklarını açıkladı.

ROKETİN DÖRDÜNCÜ DENETİMSİZ DÖNÜŞÜ

Çin’in Long March 5B roketlerinin daha evvel yaptığı denemelerde denetimsiz olarak yeryüzüne dönmesi tasaya neden olmuştu.

İnsansız test uçuşu için Mayıs 2020’de yörüngeye fırlatılan Şıncou uzay mekiğini taşıyan Long March 5B roketi Batı Afrika kıyılarına düşmüş, Fildişi Kıyısı’nın farklı bölgelerinde enkaz kesimleri bulunmuştu.

Nisan 2021’de uzay istasyonunun çekirdek modülü Tienhı’yı taşıyan Long March 5B de Hint Okyanusu’nda Maldiv Adaları açıklarında bir bölgeye düşmüştü.

En son, Temmuz 2022’de istasyona yollanan birinci laboratuvar modülü Vıntien’i taşıyan Long March 5B ise yeniden Hint Okyanusu’na düşmüş, kesimleri Malezya’ya kadar yayılmıştı.

ABD Uzay Komutanlığı, 4 Kasım’da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Çin’e ilişkin roketin, Pasifik Okyanusu’nun orta-güney dolaylarına düşmesinin beklendiğini belirtmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP