X
G20 önderleri jeopolitik tansiyon, enflasyon ve güç krizinin gölgesinde toplanıyor

G20 önderleri jeopolitik tansiyon, enflasyon ve güç krizinin gölgesinde toplanıyor

ABONE OL
Kasım 12, 2022 11:30
G20 önderleri jeopolitik tansiyon, enflasyon ve güç krizinin gölgesinde toplanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl Endonezya’nın başkanlığını yürüttüğü G20’nin Önderler Doruğu, “Birlikte Güzelleşelim, Daha Güçlü İyileşelim” temasıyla 15-16 Kasım’da Bali’nin güneyinde yer alan Nusa Dua yarımadasında düzenleniyor.

Bu yılki başkanlar tepesinin resmi gündeminde, global sıhhat mimarisi, sürdürülebilir güç dönüşümü ve dijital dönüşüm hususları yer alıyor.

Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da iştiraki bekleniyor. Türkiye’nin mesken sahipliğinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında imzalanan, Ukrayna’dan tahıl ve besin unsurlarının inançlı sevk edilmesini sağlayacak muahede, son devirdeki diplomasi zaferi olarak tepenin değerli gündem hususları ortasında yer alıyor.

PUTİN, TEPEYE KATILMAYAN TEK DEVLET LİDERİ

Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) oluşturduğu G20 Başkanlar Doruğu’na katılmayacak tek başkan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin olacak üzere görünüyor.

Rusya’yı başında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un olacağı bir heyetin temsil etmesi bekleniyor.

Daha evvel Rusya’nın G20’den çıkarılmasını talep eden Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, geçen hafta yaptığı açıklamada, Putin’in doruğa katılması durumunda kendisinin çevrim içi de olsa bağlanmayacağını söylemişti. Mevcut durumda, Zelenskiy’nin doruğa bağlanarak bir konuşma yapması bekleniyor.

Brezilya’da seçimleri kazanan Luiz Inacio Lula da Silva 6 Kasım’dan beri Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenen BM İklim Tepesi’ne iştirak sağlasa da, G20 Önderler Tepesi’ne iştirakinin şimdi teyit edilmediği biliniyor.

Başbakanlık vazifesine yeni gelen Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ise G20 Önderler Doruğu’na iştirakini teyit etmiş durumda.

Toplantının en değerli gündem hususlarından biri olan Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yanı sıra, milletlerarası ekonomik iş birliği forumu olarak öne çıkan G20’de savaşın başlamasıyla tesirleri daha derin hale gelen güç krizi, tedarik problemleri ve hayat pahalılığının getirdiği enflasyon krizi de önderlerin ajandasında üst sıralarda yer alıyor.

Avrupa başta olmak üzere artan doğal gaz fiyatları, bu fiyatların elektrik bölümüne yansıması ve akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle birçok ülke çeşitli tedbirlerle güç krizinin vatandaşlar üzerindeki tesirlerini azaltmaya çalışıyor.

BİDEN VE Şİ BİRİNCİ KERE YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEK

ABD Lideri Joe Biden’ın Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile lider olduktan sonra 14 Kasım’da Bali’de birinci kere yüz yüze görüşecek olması, doruğun merak edilen gelişmeleri ortasında.

İki başkanın görüşmesi, ABD-Çin ortasındaki Tayvan gerginliği sonrası gerçekleşirken, Beyaz Saray yetkilileri Biden’ın görüşmede insan hakları ihlalleri ve Çin’in “zararlı ekonomik eylemleri” üzere bahislerde tasalarını lisana getireceğini belirtti.

Ayrıca, Biden’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bağlantısının nasıl olacağı da merak konusu.

Biden, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararının akabinde Suudi Arabistan ile bağlantıları tekrar gözden geçirdiğini söylemişti.

G20 NEDİR?

AB ve 19 ülkeden oluşan ve 1999’da kurulan 20 Kümesi (the Group of Twenty), 2003’ten beri başkanlar düzeyinde toplanıyor.

G20 ülkeleri global gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 85’ini, milletlerarası ticaretin yüzde 75’ini ve dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturuyor. Bu ülkeler birebir vakitte, global sera gazı emisyonlarının da yüzde 75’inden sorumlu.

Küresel ısınmanın artmasına yol açan emisyonlarda ABD ve AB ülkelerinin tarihi olarak yüksek sorumluluğu olmasına karşın, mevcut emisyonlarda en büyük hissesi Çin oluşturuyor.

Dünyanın en büyük ekonomilerini oluşturan G20, memleketler arası ekonomik kalkınmanın ana platformu olarak öne çıkıyor.

G20 ülkeleri ortasında 2021 sonu gayri safi yurt için hasılaya nazaran, ABD 22,99 trilyon dolarla en büyük iktisat olarak birinci sırada yer alırken, bunu 17,7 trilyon dolarla Çin takip ediyor. Avro bölgesi ise 14,5 trilyon dolarla üçüncü sırada.

Bu yıl Endonezya’nın yürüttüğü G20 başkanlığı gelecek yıl Hindistan ve 2024’te Brezilya’da olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP