İngiliz Büyükelçiliği güvenlik vazifelisi Rusya için casusluk yaptığını itiraf etti - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
İngiliz Büyükelçiliği güvenlik vazifelisi Rusya için casusluk yaptığını itiraf etti
14 okunma

İngiliz Büyükelçiliği güvenlik vazifelisi Rusya için casusluk yaptığını itiraf etti

ABONE OL
Kasım 12, 2022 04:12
İngiliz Büyükelçiliği güvenlik vazifelisi Rusya için casusluk yaptığını itiraf etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya’nın başşehri Berlin’deki İngiliz Büyükelçiliğinde güvenlik vazifelisi olarak vazife aldığı devirde Rusya için casusluk yaptığı tez edilen İngiliz Büyükelçiliği güvenlik vazifelisi David Smith, casusluk yaptığını itiraf etti. Hakkındaki casusluk suçlamaları nedeniyle Ağustos 2021’de Almanya’da tutuklanan Smith, İngiltere’ye ve 8 yıldır çalıştığı büyükelçiliğe ziyan vermekle suçlanmasının akabinde kendine yöneltilen suçlamaları kabul etti.

4 Kasım’daki bir mahkemede, 1911 ve 1920 tarihli Resmi Sırlar Yasası uyarınca hakkındaki 9 suçlamadan 8’ini kabul ettiği belirtilen Smith’in, argüman makamının kalan suçlamayı takip etmemeye karar vermesi üzerine mahkemedeki bildirim kısıtlamaları bugün kaldırıldı. Bugün kamuoyuyla paylaşılan mahkeme ayrıntılarına nazaran, 58 yaşındaki Smith’in daha sonraki bir tarihte karar giyeceği ve en fazla 14 yıl mahpus cezasıyla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Mahkeme evraklarına nazaran Smith, büyükelçiliğin çeşitli üyelerinin faaliyetleri, kimlikleri, adresleri ve telefon numaraları hakkında detaylar da dahil olmak üzere Rus askeri ataşesine sır verdi. Yapılan açıklamalarda, “bilgilerin Rus devletine yararlı olmasının amaçlandığı” söylendi. Kendisine yöneltilen suçlamalara nazaran Smith’in, 31 Ekim ve 1 Aralık 2020 tarihleri ortasında Berlin’deki Rusya Büyükelçiliği’ndeki Rus askeri ataşesi General Binbaşı Sergey Chukhurov ile görüştüğü belirtildi.
Polis dokümanlarına nazaran ayrıyeten Smith’in Almanya’daki adresinde kaynağı açıklanamayan 800 euro nakit para ve Ruslara iletilmek üzere hazırlanmış “gizli” olarak işaretlenmiş e-postalar ve evraklar bulduğu da argüman edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP