İngiltere 2022 yılında rekor sayıda göç aldı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
İngiltere 2022 yılında rekor sayıda göç aldı
7 okunma

İngiltere 2022 yılında rekor sayıda göç aldı

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 04:14
İngiltere 2022 yılında rekor sayıda göç aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL


İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı bilgilere nazaran, Aralık 2022’de sona eren yılda İngiltere’ye net göç 606 binle rekor düzeye ulaştı.

ONS, bu artışın Avrupa Birliği (AB) dışından çalışmak ya da eğitim almak üzere İngiltere’ye gelenler ile Ukrayna ve Hong Kong’dan özel vize programları kapsamında gelenlerden kaynaklandığını belirtti.

Ancak, İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi, geçen yıl göçteki rekor artışa karşın, göç oranlarının son aylarda yavaşladığına dair datalar olduğuna işaret etti.

ONS, 2022’de yaklaşık 1,2 milyon kişinin eğitim, çalışma ve öteki münasebetlerle İngiltere’ye geldiğini, 557 bin kişinin ise ülkeyi terk ettiğini ortaya koydu.

Net göç, ülkeye gelen nüfustan ülkeden ayrılan nüfusun çıkarılmasıyla elde ediliyor.

Ülkeye net göç edenlerin sayısı 2021’de 488 bin olarak kayıtlara geçmişti.

İNGİLTERE BAŞBAKANI SUNAK’TAN GÖÇÜ AZALTMA VAADİ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, göçe ait son dataların açıklanmasının akabinde ITV televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Rakamlar çok yüksek, bu kadar kolay.” sözünü kullandı.

Sunak, hükümetin net göçü düşürmek istediğinin altını çizerek, göçün azaltılması için daha çok tedbir kelamı verdi, lakin muhakkak bir gaye ortaya koymadı.

İngiltere İçişleri Bakanlığında Göçten Sorumlu Bakan Yardımcısı Robert Jenrick de parlamentoda yaptığı açıklamada, hükümetin toplam net göçü sürdürülebilir düzeylere indirme konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü kaydetti.

Jenrick, “Bu, manifestomuzda İngiliz halkına verdiğimiz önemli bir kelam ve bunu yerine getirme kararlılığımız da tereddütsüz.” değerlendirmesinde bulundu.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE KISITLAMA

Manş Denizi üzerinden her yıl on binlerce sistemsiz göçmen İngiltere’ye geçiyor. Göçmen teknelerinin birçoğunun akıbeti denizde alabora olmakla sonuçlanınca çok sayıda göçmen hayatını kaybediyor.

İktidardaki Muhafazakar Parti hükümeti, uzun yıllardan bu yana ülkeye göçün denetim altına alınması ve azaltılmasına yönelik vaatlerini sıklıkla gündeme getiriyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, 23 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, göçün azaltılması siyaseti kapsamında milletlerarası öğrencilerin Ocak 2024 prestijiyle belli şartlar dışında bakmakla yükümlü oldukları şahısları ülkeye getiremeyeceği bildirilmişti.

İçişleri Bakanı Suella Braverman da alınan kelam konusu kararın net göç üzerinde somut tesiri olmasını beklediklerini ve net göçün orta vadede Covid-19 salgını öncesi düzeylere düşmesini beklediklerini kaydetmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP