X
Kripto parayla dev vurgun: 100 bini aşkın kişi 2 milyar 400 milyon euro dolandırıldı

Kripto parayla dev vurgun: 100 bini aşkın kişi 2 milyar 400 milyon euro dolandırıldı

ABONE OL
Kasım 14, 2022 21:30
Kripto parayla dev vurgun: 100 bini aşkın kişi 2 milyar 400 milyon euro dolandırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’da 100 binden fazla kişinin memleketler arası kripto para dolandırıcılığının mağduru olduğu açıklandı.

Avrupa’da yargı işlerinden sorumlu Eurojust’ın uyumunda AB Polis Teşkilatı (Europol) tarafından düzenlenen Arnavutluk merkezli operasyonda kripto para dolandırıcılığı yapan bir çetenin ortaya çıkarıldığı bildirildi.

İspanya jandarması ve Katalonya mahallî polisinden verilen bilgilerde, Almanya, İsveç, Finlandiya, Letonya, Ukrayna, Gürcistan ve Arnavutluk polisinin de katıldığı 8-9 Kasım’da gerçekleşen operasyonlarda kripto para dolandırıcılığıyla 2 milyar 400 milyon eurodan fazla kar sağlayan bir şebekenin çökertildiği kaydedildi.

Operasyonlar kapsamında Arnavutluk’un 3 kentinde hata şebekesinin iki üst seviye sorumlusunun gözaltına alındığı, 16 kişinin de soruşturulduğu aktarıldı.

Söz konusu örgütün 17 bini İspanya’da olmak üzere Avrupa’da 100 binin üzerinde kişiyi kripto parayla dolandırdığı belirtildi.

NASIL DOLANDIRDILAR?

Polis operasyonlarında 15 davet merkezine baskın yapıldığı, 355’ten fazla bilgisayar, cep telefonu ve ilgili bilgileri içeren başka elektronik gereçlerin ele geçirildiği açıklandı.

Arnavutluk merkezli faaliyet gösteren örgütün, geçersiz brokerlar aracılığıyla finans dünyası hakkında büyük bilgiye sahipmiş üzere davrandığı ve küçük yatırımcılara büyük paralar vadederek geçersiz internet siteleriyle mağdurlarını seçip, dolandırdığı bilgisi paylaşıldı.

Dolandırıcıların, birinci başta 250 eurolarla başlayan yatırımcıları büyük paralar kazanmış üzere gösterip inançlarını kazandıktan sonra daha büyük para yatırmalarını sağladığı, paralarını çekmek isteyenlerden de vergi ödemesi yahut sistem arızası münasebetleriyle daha fazla para yatırmalarını istediği kaydedildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP