X
Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda 5 yeni patlama meydana geldi

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda 5 yeni patlama meydana geldi

ABONE OL
Kasım 12, 2022 03:54
Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda 5 yeni patlama meydana geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meksika Ulusal Afet Tedbire Merkezi’nin (CENAPRED) yayınladığı günlük raporda, yanardağda son 24 saatte 5 patlama ve 67 sefer gaz ve kül çıkışı meydana geldiği tabir edildi. Patlamaların akabinde yanardağ ağzından çıkan dumanların 2 kilometre yüksekliğe kadar ulaştığı bildirildi. Yayınlanan raporda ayrıyeten yanardağdan çıkan toz ve küllerin havaya yayılması sebebiyle etrafta yaşayan vatandaşların kül yağışı ve yağmurla birlikte oluşabilecek çamur akıntılarına karşı tedbir almaları tavsiye edildi. Yetkililer her an patlama gerçekleşme ihtimali bulunan yanardağın ağzından etrafa düşebilecek taş ve çakıllar sebebiyle de vatandaşlara bölgeden uzak durma ikazında bulundu.

Popocatepetl Yanardağı’nın 2019 yılındaki patlamadan imajı…

Aztek lisanı olan Nahuatl’da “Duman çıkaran dağ” manasına gelen Popocatepetl 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı pozisyonunda yer alıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’in 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor.

Son bir yılda faaliyetlerinde artış görülen Popocatepetl Yanardağı, Manchester Üniversitesi bilim adamlarına nazaran önümüzdeki bir kaç yıl içinde büyük bir patlama gerçekleşmesi beklenen yanardağlar ortasında beşinci sırada yer alıyor. Son olarak 9 Kasım’da 1 defa patlama yaşanan yanardağda bugün gerçekleşen 5 patlama ile birlikte 2022 yılı içerisinde kaydedilen toplam patlama sayısı 43’e yükselmiş oldu. Popocatepetl Yanardağı’nda 2021 yılı boyunca ise 8 kere patlama kaydedilmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP