X
Slovenya’nın birinci bayan cumhurbaşkanı: Natasa Pirc Musar

Slovenya’nın birinci bayan cumhurbaşkanı: Natasa Pirc Musar

ABONE OL
Kasım 14, 2022 06:06
Slovenya’nın birinci bayan cumhurbaşkanı: Natasa Pirc Musar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Slovenya Devlet Seçim Kurulunun (DVK) resmi sitesinde yer alan bilgilere nazaran, oyların yüzde 99’luk kısmı sayıldı.

İkinci cinse kalan iki adaydan, Slovenya Korsan Partisi ile Avrupa Yeşiller Partisinin dayanağını alan bağımsız aday Pirc Musar, oyların yüzde 53,86’sını alarak yüzde 50’lik barajı geçti. Böylelikle Pirc Musar, ülkenin yeni ve birinci bayan cumhurbaşkanı seçildi.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran, bir evvelki tıpta en çok oyu alan Slovenya Demokratik Partisinin (SDS) desteklediği bağımsız aday Anze Logar’ın oy oranı ise yüzde 46,14’te kaldı.

Seçimlerde, kayıtlı 1 milyon 696 bin 893 seçmenin yüzde 53’ü sandığa giderek oy kullandı.

PİRC MUSAR’DAN ZAFER AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı seçiminde zafer ilan eden “Çelik Kadın” olarak da bilinen 54 yaşındaki Pirc Musar yaptığı birinci açıklamada, Slovenya’nın kararlı, dürüst, samimi, hoşgörülü ve saygılı bir diyaloğu savunacak bir cumhurbaşkanını hak ettiğini söyledi.

Pirc Musar, “Son beş ayda hoş Slovenya’mızda yaptığım seyahat sırasında vatandaşlardan bağımsız ve siyasi mahzuru olmayan bir cumhurbaşkanı istediklerini duydum. Bugün sandıkta bu iradeyi lisana getirdiklerine düşünüyorum.” dedi.

Pirc Musar’ı tebrik etiğini lisana getiren başka aday Logar ise yaptığı açıklamada, “Pirc Musar hepimizi dinlerse düzgün bir cumhurbaşkanı olacak. O vakit farklılıkların üstesinden gelmek için takviyemizi alacak.” diye konuştu.

23 EKİM SEÇİMİ

Cumhurbaşkanı seçiminin birinci çeşidinin düzenlendiği 23 Ekim’de, SDS’nin desteklediği bağımsız aday Logar, oyların yüzde 33’ünü, Pirc Musar ise oyların yüzde 26’sını almıştı.

Özgürlük Hareketi (PS) başkanı ve Başbakan Robert Golob’un takviyesini alan bir öbür favori aday Toplumsal Demokrat Milan Brglez ise oyların yüzde 15’ini almış, ikinci tıpta Pirc Musar’ı destekleyeceklerinin sinyalini vermişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 aday ortasında yer alan bağımsız aday Vladimir Prebilic yüzde 10, Resni.ca’nın adayı Sabina Sencar yüzde 5, Yeni Slovenya’nın (NSİ) adayı Janez Cigler Kralk yüzde 4 ve sol aday Miha Kordis de yüzde 2 oy almıştı.

Seçimin birinci çeşidinde iştirak oranı yüzde 50 olarak açıklanmıştı.

Bağımsızlığına 1991’de kavuşan Slovenya’da cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yılda bir yapılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP