X
Zelenski: Bugün tarihi bir gün, Herson’a geri dönüyoruz

Zelenski: Bugün tarihi bir gün, Herson’a geri dönüyoruz

ABONE OL
Kasım 12, 2022 01:30
Zelenski: Bugün tarihi bir gün, Herson’a geri dönüyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus güçlerinin, Ukrayna’nın Herson kentinden geri çekilmesi, ülkede büyük sevinç yarattı. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski,
Telegram hesabından yaptığı manzaralı paylaşımında, Ukrayna özel kuvvetlerinin Rus güçlerin çekildiği Herson kentine girmesini kıymetlendirdi.

Ordunun Herson kentine yaklaştığını lisana getiren Zelenski, şunları kaydetti:

“Bugün tarihi bir gün. Ülkemizin güneyine, Herson’a geri dönüyoruz. Şu an prestijiyle savunucularımız kente yaklaşıyor, az kaldı ve biz de girmeye başlıyoruz. Lakin özel kuvvetler aslında kentte.

Herson halkı bekliyordu. Ukrayna’dan asla vazgeçmediler ve kent şimdi düşman varlığından büsbütün arındırılmamışken bile Herson halkı, Rus sembollerini ve işgalcilerin Herson’daki varlığının izlerini sokaklardan ve konutlarından kaldırıyor.”

Zelenski, Ukrayna ordusunun Herson bölgesinde güvenliğin sağlanması için gereken çalışmaları yapacağını belirterek, bölgede kalan Rus askerlerini teslim olmaya çağırdı.

“KIRIM’IMIZIN KURTULUŞ VAKTİNE YAKLAŞTIĞINA İNANIYORUM”

Zelenski, ülkesinde faaliyet gösteren United24 isimli bağış toplama platformunun, Ukrayna’da insansız deniz aracı filosu kurulması için kampanya başlattığını, yaklaşık bir saat içinde birinci araç için kâfi paranın toplandığını tabir ederek şöyle devam etti:

“Alınan birinci insansız deniz aracına Herson ismi verildi. Epeyce mantıklı. İkinci deniz aracına Sivastopol ismini vereceğiz. Bütün bunlarla Kırım’ımızın kurtuluş vaktine yaklaştığına inanıyorum.”

Öte yandan Ukrayna’nın Odessa kentinde gece saatlerinde Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu önünde toplanan bir küme, Ukrayna özel kuvvetlerinin Rus güçlerinin çekildiği Herson’a girmesini kutladı.

Çoğunluğu Herson’dan savaş nedeni ile tahliye edilen küme, Ukrayna ordusuna takviye gösterisini düzenledi.

Ellerinde Ukrayna bayraklarını taşıyan ve aralarınca çocukların da bulunduğu siviller, Ukrayna ulusal marşını söyledi.

Göstericiler, AA muhabirine, meskenlerine dönmek için uzun bir müddettir bugünü beklediklerini belirtti.

ODESSA’DA DA KUTLANDI

Rus güçlerinin, Ukrayna’nın Herson kentinden geri çekilmesi, ülkenin güneyindeki liman kenti Odessa’da kutlandı. Daha evvel Herson’da yaşayan ve savaş nedeniyle kentten ayrılmak zorunda kalan vatandaşlar, Odessa’daki ‘Odessa Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nun önünde toplanarak Rus güçlerinin Herson’dan ayrılışını kutladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP