ODTÜ’de öğrenci Amazon’da mühendis - BASIN BÜLTENİ PR - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
ODTÜ’de öğrenci Amazon’da mühendis – BASIN BÜLTENİ PR
5 okunma

ODTÜ’de öğrenci Amazon’da mühendis – BASIN BÜLTENİ PR

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 07:15
ODTÜ’de öğrenci Amazon’da mühendis – BASIN BÜLTENİ PR
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Yiğit Varlı ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi. Okuduğu alana olan ilgisi lise yıllarında oynadığı bilgisayar oyunlarına dayanıyor. Oynadığı oyunların kendisini yazılım öğrenmeye teşvik ettiğini söyleyen Varlı, sonrasında da yazılım alanında başarılı bir meslek için kollarını sıvamış. Amazon’da çalışma hayalinin ise mezun olduktan sonra gerçekleşebileceğini düşünen Varlı, şimdi mezun olmadan Amazon’un İrlanda ofisinde işe başlamış. Yaklaşık 6 aydır Amazon’da yazılım mühendisi olarak misyon alan 22 yaşındaki Yiğit Varlı, kendisini muvaffakiyete götüren süreci şöyle anlattı:

YURTDIŞI PROJELERE DAHİL OLDUM

“Üniversiteden sonra yapmak istediğim şeylerle ilgili bir liste hazırlamıştım. Listenin başında dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinde çalışmak yer alıyordu. Hayalimi gerçekleştirmek için daha üniversitenin hazırlık sınıfındayken çalışmaya başladım. Bunun için birinci olarak kendi yazılım projelerimi geliştirmeye odaklandım. Akabinde Türkiye’de bir yazılım şirketinde staj yaptım. Bu çalışmalara erkenden başlamamın sebebi, iş deneyimi olmadan tepedeki şirketlerde iş bulabilmenin güç olduğunu bilmemdi. Böylece stajdan sonra da araştırma projelerine dahil olmaya başladım. Bilhassa yurt dışındaki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Stanford, Berkeley, Cambridge, Oxford, Purdue üzere üniversitelerde misyon yapan yaklaşık 70 hocayla irtibata geçerek araştırma projelerinde yer almak istediğimi söyledim. Böylelikle 3 farklı projede yer alma fırsatı yakaladım.”

STAJLAR VE ARAŞTIRMA PROJELERİ ÖNEMLİ

Araştırma projelerinin yaklaşık 9 ay sürdüğünü belirten Varlı, projeler sona erdiğinde ABD’deki bir yazılım şirketinde uzaktan çalışma modeliyle yarı vakitli yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı. Eş vakitli olarak İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde diğer bir araştırma projesinde de yer aldı. Bilgisayar mühendisliği kısmından mezun olan birçok gencin deneyim ve yetkinliklerinin birbirine yakın olabileceğini söyleyen Varlı, iş ömrüne avantajlı başlamanın yolunun stajlar ve araştırma projelerinde yer almaktan geçtiğini vurguladı:

AMAZON’DAN DAVET GELDİ

“Genellikle Google, Facebook, Amazon, Apple üzere şirketlerde öğrenciyken staja başlanıyor. Benim de Amazon sürecim aslında biraz bu türlü başladı. Birinci olarak bana Amazon’un Amerika ofisinden staj daveti geldi. Fakat Amerika’da çalışma müsaadesinin çıkması çok güç olduğu için bu sürece devam edemedik. Akabinde bana davet gönderen grup başkanının referansıyla Amazon’un İrlanda ofisinde staj değil tam vakitli olarak işe başladım. Şimdi üniversite diplomamı almadığım için lise diplomamla Amazon’da çalışıyorum. Fakat burada yazılım mühendisleriyle birebir işi yapıyorum.

ÖĞRENCİ OLMAK DA GÜZEL

Amazon’daki çalışma tecrübem okulumdaki derslerime de katkı sağlıyor hatta kimi derslere özel olarak çalışmama gerek bile kalmıyor. Bu yılın sonunda mezun olabilirim fakat bir dersimi yaz okuluna bırakmayı ya da bir sonraki periyoda bırakmayı düşünüyorum. Zira öğrenci olmak da hoş.”

KAYNAK :Hürriyet

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP