X
Borsa İstanbul güne rekorla başladı

Borsa İstanbul güne rekorla başladı

ABONE OL
Kasım 11, 2022 15:06
Borsa İstanbul güne rekorla başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne %1,66 yükselişle 4.541,44 puandan başlayarak haftanın son iş gününde rekor tazeledi. 

BIST 100 endeksi, dün 4.364 – 4.498 puan aralığında hareket ederken gün sonunda %2,63 yükselişle 4.467 puandan kapanış gördü.

Sektör bazında bakıldığında açılışta bankalar ile petrol, kimya ve plastik bölümü, 2,5’in üzerinde primlenerek güne önde başlayan dallar oldu. Açılışta ekside başlayan dal olmazken turizm, gayrimenkul yatırımları ve spor, en az talep gören bölümler oldu. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında güne süratli başlayanlar ortalama %5 yükseliş gören SASA ve Hektaş ile %4 artan ENKAI oldu. Açılışta kısıtlı oranda düşüş gören payların başında ise Eczacıbaşı İlaç ve Qua Granite vardı.

Borsa İstanbul geneline bakıldığında Alcatel, güne tavan fiyatından başlayarak en çok yükselen pay oldu. Sinpaş GYO ise güne taban fiyattan başladı.

Yurt dışı piyasalarında ABD endekslerinde, Enflasyon verisinin beklentinin altında gelmesiyle ralli yaşandı. Nasdaq, dünkü süreçlerde %7,35 yükseldi. S&P 500, %5,54 artarken Dow Jones, %3,7 kıymet kazandı. 

Asya endeksleri de sabah saatlerinde müspet hareket ediyordu. Çin endekslerinde ortalama %2 bandında yükseliş görülürken bilhassa Hong Kong Hang Seng endeksi, %7,5’i bulan bedel artışıyla öne çıktı. Global piyasalardaki olumlu seyir Avrupa endekslerine de yansıdı. Avrupa’da DAX ve Euro Stoxx 50, dünkü süreçlerde %3’ün üzerinde bedel artışı gördü. 

Sabah saatlerinde Avrupa ve vadeli endekslerinin hafif olumlu seyri devam ediyordu. Dolar ise zayıflamaya devam ediyor. DXY, endeksi dünkü %2,28 düşüşün akabinde bugün de paha kaybına devam ederken 107 bandına gerilemiş durumda.

Yazar: Günay Caymaz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP