X
Gün Öncesi: Michigan tüketici hissiyatı, İklim Doruğu, Gaziler Günü

Gün Öncesi: Michigan tüketici hissiyatı, İklim Doruğu, Gaziler Günü

ABONE OL
Kasım 11, 2022 12:00
Gün Öncesi: Michigan tüketici hissiyatı, İklim Doruğu, Gaziler Günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazar – Liz Moyer

Investing.com – Borsalar, geçen ayki enflasyon raporunun beklenenden âlâ çıkmasının akabinde Fed’in, faiz artırımlarını azaltmaya başlayacağı görüşünü desteklemesiyle yükseldi.

Elbette bu, Fed’in bir sonraki toplantısının yapılacağı Aralık ayına kadar gerçekleşmeyecek. Fakat şimdiden, faizleri son dört toplantısında yaptığı 0,75 puan yerine yarım puan artırması istikametinde beklentiler artıyor.

Bu fikir Perşembe günü büyüme paylarına dayanak oldu; Nasdaq %7, Dow ise 1.100 puandan fazla yükseldi.

Fed, bu karara varabilmek için şimdiye kadar uyguladığı siyasetlerin enflasyonla uğraşta işe yaradığına dair ispat görmek istiyor. Fed’in emeli, işsizliğin artması üzere birtakım meseleler manasına gelse bile enflasyonu durdurmak. Lakin iş gücü piyasası hâlâ gücünü koruyor.

Ocak ayından bu yana en düşük düzeyine ulaşan tüketici fiyat endeksine nazaran enflasyon Haziran ayında tepe yapmış olabilir. Lakin rastgele bir hanehalkından da duyulabileceği üzere besin ve gereksinim kategorilerinin tamamında fiyatlar hâlâ çok yüksek ve bu da kimilerinin, isteğe bağlı satın alımlarında ödün vermeleri manasına geliyor.

Bu, tatil için durum almaya çalışan lakin stoklarını eritmek için fiyatları düşürmek zorunda kalan perakendeciler için bilhassa düşünceli bir periyot. Büyük perakendecilerin kar raporları önümüzdeki hafta başlıyor.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Michigan hissiyat endeksi

Kasım ayına ait tüketici hissiyatı TSİ 18.00’de açıklanacak. Analistler, 59,9 olan bir evvelki okumaya nazaran 59,5 puan bekliyor.

2. İklim Zirvesi

Başkan Joe Biden Mısır’da düzenlenen BM İklim Değişikliği Tepesine katılmak üzere yola çıktı ve Cuma günü tepeye katılacak. Önderler, gelişmekte olan ülkelerin fosil yakıtlardan pak güce geçiş yapmalarına yardımcı olmak için özel kesimin karbon kredilerine katılması için teşvik yaratmak istiyor. Biden daha sonra Kamboçya’ya ve akabinde G-20 toplantısı için Endonezya’ya gidecek.

3. Gaziler Günü

11 Kasım Cuma günü ABD’de Gaziler Günü tatili. Borsalar olağan saatlerde açık lakin tahvil piyasası kapalı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP