X
Çin’de salgın tedbirlerinde gevşeme

Çin’de salgın tedbirlerinde gevşeme

ABONE OL
Kasım 11, 2022 16:18
Çin’de salgın tedbirlerinde gevşeme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin, ülkeyi dünyadan izole eden kamuoyunda öfkeyi artıran sıfır Kovid politikasının bazı alanlarında gevşemeye giderek turistlerin ve yakın temaslı kişilerin karantinada kalması gerek süreyi azalttı ve test zorunluluğunu kaldırdı.

Çin’e seyahat edenler mevcut uygulamada bir hafta otelde ve üç gün evde olma üzere toplam 10 gün karantinada kalırken Ulusal Sağlık Komisyonu’nun Cuma günü yaptığı açıklamaya göre bu süre 5 gün karantina ve üç gün evde kalınması olarak değişecek.

Kısaltılmış karantina süresi artık yakın temaslı kişilere de uygulanacak ve yayılmayı durdurmak için milyonlarca kişinin merkezi tesislere atılmasına neden olan rahatsız edici temaslı takibi uygulamalarını en aza indirilecek. Yakın temaslılarla temas eden kişilerin kaydının tutulması uygulamasına da son verilecek.

Virüslü vaka getiren havayoluna para cezası kaldırıldı

Yapılan açıklamada virüslü vakaları ülkeye getiren havayollarına ceza kesilmesi uygulamasının da rafa kaldırılacağı belirtildi. Değişikliklerin tamamı yetkililere salgın kontrolünde rehberlik etmeyi amaçlayan 20 maddelik bir önlem paketinin parçasıydı.

Yolcular, Haziran ayının başlarında Pekin Uluslararası Havalimanı’ndan karantina için belirlenen noktalara götürülmeyi bekliyor.

Değişiklik paketi pandemi başladığından beri Çin’in virüs yaklaşımının en kapsamlı revizyonu ve potansiyel olarak ülkenin virüsle yaşayan bir dünyaya yeniden katılma hareketinin başlangıcına işaret ediyor. Açıklama sonrası yuan ve emtialar yükselirken Çin hisse senedi göstergeleri haberler üzerine rallilerine devam etti.

Sıfır Kovid politikasında net değişiklik işareti

Revize edilmiş kurallar hala dünyanın en maliyetli virüs kontrol rejimini oluştururken gevşemenin ülke çapında Kovid vakalarının altı ayın en yüksek seviyesine ulaştığı, Guangzhou ve Pekin’de büyük salgınların yaşandığı bir zamana denk gelmesi Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in sıfır tolerans politikasında net bir değişiklik yapıldığına işaret ediyor.

Cuma günü yapılan açıklamada bir dizi gevşetilmiş yönerge yer alırken, Çin’e giriş yapan yolculardan kalkış öncesi sadece bir PCR testi istenecek.

Mevcut uygulamada yolculardan iki test talep ediliyor. Öte yandan yerel yetkililerden yeni vakalarla karşı karşıya kaldıklarında bulaş zinciri net olduğu sürece büyük çaplı test uygulamalarından kaçınmaları istendi.

Değişikler, Çin’in üst düzey liderlik organının Perşembe günü Kovid’e karşı daha hedefli, kararlı bir yaklaşım için talimatlar yayınlaması sonrası gelirken ülkede muazzam bir sosyo-ekonomik zarara yol açan stratejiden uzaklaşıldığına dair umutları artırdı.

Yeniden açılma sürece yavaş ve temkinli olacak

Öte yandan ülkede milyonlarca yaşlı nüfusun yetersiz aşılanmış olması ve Batılı ülkelerin gevşek tutumlarını şeytanlaştıran propaganda nedeniyle yeniden açılma sürecinin yavaş ve temkinli gerçekleşmesi bekleniyor.

Hong Kong Üniversitesi’nden virolog Jin Dong-Yan, “Çin için yavaş yürümek en istikrarlı seçenek. Çok hızlı ilerlenirse durum tersine dönebilir çünkü en yaygın sorun insanların Kovid hakkında doğru bir anlayışa sahip olmaması. Yapılan politika değişiklikleri doğru yönde ilerlenmesini sağlayacak ancak Çin’den sorunun hemen sona erdiğini görmek istiyorsanız bu mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP