Euro/TL yılın en yüksek düzeyini gördü - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Euro/TL yılın en yüksek düzeyini gördü
23 okunma

Euro/TL yılın en yüksek düzeyini gördü

ABONE OL
Kasım 11, 2022 16:06
Euro/TL yılın en yüksek düzeyini gördü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Investing.com – ABD’de enflasyonun Ekim’de yıllık bazda %7,7 ile beklenti altında kalması ve bilginin akabinde açıklama yapan Fed yetkililerinin daha yavaş faiz artışını gündeme alacaklarını açıklamasıyla dolar endeksi 170,70’e geriledi. Bu düzey Eylül ayının en düşük düzeyi olurken ABD 10 yıllık tahvil faizi de %3,80’e indi.

Euro/TL yılın en yükseğinde

Dolardaki düşüşün tesiriyle euro/dolar bugün 1,0240’a çıkarak 15 Ağustos sonrası en yüksek düzeye çıktı. Dolar/TL de 18,50 altı denemeler yapıyor. Parite ve dolar kuru tesiriyle bugün euro/TL 19 düzeyini test ederek 20 Aralık 2021’deki tarihi tepe sonrası en yüksek düzeye çıktı.

Ayın birinci haftası FOMC toplantısında faiz artış suratının yavaşlayacağı lakin sonuncu faizin varsayımlardan yüksek olacağı istikametinde açıklama gelmesiyle dolar endeksindeki yükselişle parite euro/dolar 0,9740’a euro/TL ise 18,08’e kadar gerilemişti. Tarım dışı istihdam ve enflasyon bilgilerinin akabinde dolardaki düşüşle parite bu ay içinde %4’e yakın yükseliş kaydetti. Euro/TL de bu ay içinde %4’e yakın yükseliş gösterdi ve yılın doruğuna çıktı.

Günün devamında faiz fiyatlamasına bağlı dolardaki düşüşün devam etmesi parite ve euro kurundaki yükseliş hareketinin devam etmesini sağlayabilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP