Altın, şahin Fed ve kâr realizasyonu nedeniyle 2,5 ayın doruğundan düştü - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Altın, şahin Fed ve kâr realizasyonu nedeniyle 2,5 ayın doruğundan düştü
18 okunma

Altın, şahin Fed ve kâr realizasyonu nedeniyle 2,5 ayın doruğundan düştü

ABONE OL
Kasım 14, 2022 06:54
Altın, şahin Fed ve kâr realizasyonu nedeniyle 2,5 ayın doruğundan düştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Fed’in kimi üyelerinden gelen yorumların, bankanın enflasyona karşı agresif davranmaya devam edeceğini göstermesiyle altın fiyatları, Pazartesi günü 2,5 ayın en yüksek düzeyinden gerilerken bakır fiyatları ufak bir düşüş yaşadı.

ABD’nin Ekim ayı enflasyon bilgilerinin, beklenenden düşük çıkmasının akabinde külçe fiyatları, son 30 ayın en uygun haftasını geçirerek Fed’in önümüzdeki aylarda şahin tavrını yumuşatacağı ve artan faiz oranlarının, metal piyasaları üzerindeki baskısını azaltacağı istikametindeki umutları artırdı.

Fed’in Aralık ayında 50 baz puanlık bir faiz artırımına gideceğine dair beklentiler, bu bilginin akabinde değerli ölçüde artarken piyasalar daha küçük bir artırım ihtimalini yaklaşık %81 olarak fiyatlandırdı.

Ancak Fed Lideri Christopher Waller, Pazar günü yaptığı açıklamada bankanın daha yavaş bir artırım temposu düşünmesine karşın bunun, enflasyonla gayretinde yumuşama olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Ekim ayı enflasyon verisi beklenenden daha ölçülü olsa da Fed’in yıllık %2’lik gayesinin hâlâ oldukça üzerinde. Bu durum bankanın, enflasyonun azaldığına dair net işaretler görene kadar faizleri artırmaya devam edeceğini gösteriyor. Yüksek faiz oranlarının yakın vadede metal piyasaları üzerinde baskı yaratması bekleniyor.

Spot altın %0,4 düşüşle 1.764,24 dolara inerken altın vadeli işlemleri de misal bir düşüşle 1.766,95 dolara geriledi. Dolar bedel kaybederken her iki enstrüman da geçtiğimiz hafta 90 doların üzerinde artış gösterdi.

Ancak sarı metal, bu yıl dolar karşısında hâlâ düşüşte ve fiyatlar yıllık 2.000 doların üzerindeki doruklarından kıymetli ölçüde geriye düşmüş durumda. Metal inançlı liman statüsünü kaybetti ve artan faiz oranlarının, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın maliyetini artırması nedeniyle bu yıl enflasyondan korunma konusunda da büyük ölçüde başarısız oldu.

Endüstriyel metaller ortasında bakır fiyatları, yatırımcıların geçen haftaki büyük rallideki kârlarını toplamasıyla yaklaşık beş ayın en yüksek düzeyinden geriledi.

Bakır vadeli işlemleri, son iki haftada %12’nin üzerinde yükseldikten sonra %0,1 düşüşle 3,9322 dolara indi. Kırmızı metale yönelik hissiyat, dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’in COVID-19 önlemlerinden kimilerini birinci kere yumuşatmasıyla büyük ölçüde arttı.

Piyasalar artık Çin’in, 2023 yılında bakır talebini artırması beklenen tekrar açılma potansiyelini fiyatlandırıyor. Majör üreticiler Şili ve Peru’daki aksaklıklar nedeniyle kırmızı metal arzının da önümüzdeki aylarda daralması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP