X
Altın, Şubat’tan beri gördüğü en güzel haftayı bitirmeye hazırlanıyor

Altın, Şubat’tan beri gördüğü en güzel haftayı bitirmeye hazırlanıyor

ABONE OL
Kasım 11, 2022 13:18
Altın, Şubat’tan beri gördüğü en güzel haftayı bitirmeye hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Altın fiyatları Cuma günü 2,5 ayın en yüksek düzeyine çıkarak ABD’deki enflasyonda görülen yavaşlama işaretlerinin, Fed’in önümüzdeki aylarda faiz artırım temposunu azaltacağı umutlarını artırmasıyla sekiz ayın en güzel haftasına hazırlanıyor.

Metal piyasaları, beklenenden daha düşük gelen TÜFE bilgilerinin akabinde Fed’in faizleri daha ufak ölçülerde artırma yoluna gideceğine dair beklentilerin süratle yükselmesiyle desteklendi. ABD TÜFE enflasyonu Ekim ayında %7,7 ile son dokuz ayın en düşük suratında arttı.

Piyasalar, geçen haftaki %47’lik ihtimal beklentisine kıyasla Fed’in Aralık ayında 50 puanlık faiz artırımına gitmesini %85 olasılıkla fiyatlandırıyor.

Dolar yaklaşık üç ayın en düşük düzeyine gerilerken ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri %4’ün altına inerek son bir ayın en düşük düzeyini gördü.

Bu durum, artan faiz oranlarının getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırması nedeniyle bu yıl ziyan gören külçe fiyatlarını büyük ölçüde artırdı.

Spot altın %0,2 düşüşle 1.751,92 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri %0,2 azalarak 1.755,20 dolar oldu. Her iki enstrüman da Perşembe günü yaklaşık %3 yükseldi ve bu hafta %4,3 paha kazanarak Şubat sonundan bu yana en düzgün performansını sergiledi.

Ancak ABD enflasyonu Ekim ayında yavaşlama işaretleri gösterse de fiyat baskıları Fed’in %2’lik amacının epey üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bu da bankanın daha düşük süratte da olsa daha fazla faiz artırımına gitmesini gerektiriyor.

Fed Lideri Jerome Powell kısa müddet evvel faiz oranlarının beklenenden daha yüksek düzeylere çıkabileceğinin ve Fed’in enflasyonla çabasında bir ölçü ekonomik ziyanı göze alabileceğinin sinyalini vererek birçok varlık üzerinde yüksek faiz oranlarından kaynaklanan baskının devam edeceğini müjdeledi.

Sanayi metalleri de enflasyon bilgilerinin akabinde yükselişe geçti ve bakır fiyatları Cuma günü 2,5 ayın en yüksek düzeylerinde seyretti.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 düşerek 3,7700 dolar oldu lakin haftalık olarak %2,3 artış kaydetti. Kırmızı metalin fiyatları son devirde majör ithalatçı Çin’de talebin sakin olduğuna dair telaşlardan etkilendi.

Ancak bakır piyasalarında, büyük ölçüde Şili ve Peru’daki kesintiler nedeniyle önümüzdeki aylarda arzın sıkılaşması da bekleniyor.

Bu durum orta vadede kırmızı metal fiyatlarını destekleyebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP