Çin’le ilgili umutlar ve daralan arz, petroldeki artışın sürmesini sağladı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Çin’le ilgili umutlar ve daralan arz, petroldeki artışın sürmesini sağladı
15 okunma

Çin’le ilgili umutlar ve daralan arz, petroldeki artışın sürmesini sağladı

ABONE OL
Kasım 14, 2022 07:24
Çin’le ilgili umutlar ve daralan arz, petroldeki artışın sürmesini sağladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Piyasaların, Çin’deki COVID-19 önlemlerinin en son olarak azaltılması ile ülkenin ham petrol talebinde artış olacağına dair beklentisiyle Pazartesi günü petrol fiyatları yükselirken Rusya’nın petrol sevkiyatlarına yönelik kısıtlamalar da arzı daraltacak üzere görünüyor.

Geçen haftayı düşüşle kapatan ham petrol fiyatları, Çin’in katı COVID-19 siyaseti kapsamındaki birtakım önlemleri birinci sefer gevşeteceğini açıklamasının akabinde Cuma günü sert bir yükseliş gösterdi. Bu atak, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısının COVID-19 kısıtlamalarının, kesin olarak azaltılması için durum aldığı beklentilerini artırdı.

Ancak ülke hâlâ, birçok ekonomik merkezde tekrar karantina uygulayarak enfeksiyonlarda görülen artış ile uğraş ediyor. Bu durum, Pazartesi günü petrol fiyatlarında büyük artışlar yaşanmasına mani oldu.

Brent petrol Asya’da erken ticarette yaklaşık %1 artışla 96,68 dolara yükselirken WTI %0,6 artarak 88,15 dolara ulaştı. Her iki mukavele de geçen hafta sırasıyla yaklaşık %2,6 ve %4 bedel kaybetti.

Fed Yöneticisi Christopher Waller’ın, bankanın önümüzdeki aylarda daha yavaş bir faiz artırım suratı düşünürken enflasyona karşı duruşunu yumuşatmadığı konusunda uyarmasıyla, Fed’den gelen şahin sinyaller de petrol fiyatları üzerinde ufak bir baskı yarattı.

Artan faizler ve Çin’deki karantinaların talebe ait kaygıları artırmasıyla, ham petrol fiyatları bu yıl 130 doların üzerindeki tepesinden oldukça uzaklaştı.

Ancak bilhassa OPEC’in günlük 2 milyon varillik üretim kesintisini açıklamasının akabinde arzın sıkılaşması fiyatlarda bir toparlanmaya yol açtı. Aralık ayından itibaren yürürlüğe girmesi beklenen kesintinin arzı sıkılaştırması ve muhtemelen fiyatlara yarar sağlaması bekleniyor.

Avrupa’nın Rusya’dan petrol sevkiyatına getirdiği yasak da Aralık ayından itibaren geçerli olup yıl sonuna yanlışsız ham petrol arzını daha da daraltabilir.

Bununla birlikte arzın sıkılaşmasının önümüzdeki aylarda fiyatlara yarar sağlaması beklenirken ham petrole yönelik düşüş taraflı riskler de devam ediyor. Çin’de berbatlaşan COVID-19 enfeksiyonları, ülkenin ekonomik faaliyetlerini bir kere daha sekteye uğratarak ham petrol talebini azaltabilir.

Artan faiz oranları ve beklenenden daha yüksek gelen enflasyon da bilhassa ekonomik faaliyetin beklenenden daha fazla yavaşlaması halinde ham petrol talebi için potansiyel bir risk oluşturuyor.

ABD hükümeti ise akaryakıt maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak için Stratejik Petrol Rezervi’nden tekrar petrol kullanma tehdidinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP