X
Güvercin TÜFE, petrolü desteklese de resesyon dehşetleri hafta bazında kayıp gösteriyor

Güvercin TÜFE, petrolü desteklese de resesyon dehşetleri hafta bazında kayıp gösteriyor

ABONE OL
Kasım 11, 2022 14:18
Güvercin TÜFE, petrolü desteklese de resesyon dehşetleri hafta bazında kayıp gösteriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Beklenenden daha düşük gelen ABD enflasyon datalarının, Fed’in daha ufak faiz artışları yapacağına dair umutları artırmasının akabinde petrol fiyatları Cuma günü yükseldi lakin yavaşlayan ekonomik büyümeye dair telaşlar ve Çin’deki COVID-19 olaylarında görülen artış ham petrolün bu hafta negatif süreç görmesine neden oldu.

Ham petrol piyasaları; ABD’de TÜFE’nin Ekim ayında beklenenden daha fazla yavaşlamasının akabinde risk odaklı varlıklardaki daha genel bir ralliyi takip etti ve Fed’in bu yıl yaptığı bir dizi faiz artışının meyvelerini verdiğini gösterdi.

Veriler, yatırımcıların önümüzdeki aylarda faizlerin daha yavaş bir biçimde yükseltileceği ve bunun da iktisadın üzerindeki baskıyı bir ölçü azaltacağı konusunda hemfikir olduğunu gösterdi. Bu atak tıpkı vakitte petrol fiyatları için yararlı olacak formda doları da düşürdü.

Brent %0,3 artışla 93,96 dolara yükselirken WTI %0,4 artışla 86,78 dolar oldu. Her iki mukavele de Perşembe günü enflasyon bilgilerinin akabinde güçlü çıkarlar elde etti lakin yeniden de haftayı yaklaşık %5 ila %6 düşüşle kapatacak üzere görünüyor.

Öte yandan Hong Kong’un, gelen yolcular için COVID-19 kısıtlamalarından kimilerini gevşetmesi, Çin’in de benzeri bir atak yapabileceği spekülasyonlarına yol açtı. Lakin Mayıs ayından bu yana en makus dalgasıyla boğuşan Çin’de artan COVID-19 hadiseleri, yakın vadede bu türlü bir atılımın gerçekleşeceğine dair heyecanı azalttı.

Çin’de talebin yavaşladığı istikametindeki telaşlar, bu hafta ham petrol fiyatları üzerindeki en büyük baskı ögesi olurken lokal yetkililer, ülkenin katı COVID-19 siyasetini azaltmayı planladığına dair spekülasyonları çürüttü.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de, bu yıl uygulanan yıkıcı COVID-19 siyasetleri nedeniyle talebin yavaşlaması, ham petrol fiyatlarını olumsuz etkiledi.

Yükselen enflasyon ve faiz oranlarından ötürü global iktisatta yavaşlamaya ait telaşlar de petrol piyasalarına yönelik hissiyata ziyan verdi.

ABD enflasyonu Ekim ayında beklenenden daha fazla gerilemiş olsa da Fed’in yıllık gayesi olan %2’nin epeyce üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bu durum, 2008’den bu yana en yüksek düzeyine ulaşan faizlerle birleştiğinde ekonomik büyüme için potansiyel bir risk oluşturuyor ve bu da petrol talebi için darbe manasına gelebilir.

Bugün ilerleyen saatlerde İngiltere’nin üçüncü çeyrek GSYİH verisinin de gelişmiş iktisatların durumuna daha fazla ışık tutması bekleniyor.

Öte yandan üretim kesintileri ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle petrol arzının sıkılaşması, orta vadede ham petrol fiyatlarına yarar sağlayabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP