Erdoğan: Körfez’den gelen parayla piyasamız rahatladı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Erdoğan: Körfez’den gelen parayla piyasamız rahatladı
13 okunma

Erdoğan: Körfez’den gelen parayla piyasamız rahatladı

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 06:27
Erdoğan: Körfez’den gelen parayla piyasamız rahatladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, finans sisteminin, iktisadın ve bankacılık sisteminin sağlam olduğunu ve telaşa gerek olmadığını söyledi.

Kanal D-CNN Türk ortak yayınında soruları yanıtlayan Erdoğan, Körfez ülkelerinden Türkiye’ye para depo eden ülkeler olduğunu kaydederek, “Bu da ister istemez kısa bir müddet için de olsa Merkez Bankamızı, piyasamızı rahatlattı” dedi.

SUUDİLER MARTTA 5 MİLYAR DOLAR GÖNDERMİŞTİ

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu’nun, Merkez Bankası’na (TCMB) yatıracağını açıkladığı 5 milyar dolarlık mevduat mart ayında TCMB hesaplarına girmişti.

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap muahedesi bulunuyor.

Bankacıların hesaplamalarına nazaran, swapların yaklaşık 25 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor.

TCMB DÖVİZ CİNSİ MEVDUAT HESAPLARINI TERCİH EDİYOR

TCMB son periyotta mahallî para ünitesi ile olan swap mutabakatları yerine döviz cinsi olan mevduat depo hesaplarını daha çok tercih ediyor.

Azeri Socar’ın TCMB’de 1 milyar Euro fiyatında mevduat/depo hesabı bulunurken, hangi merkez bankası olduğu açıklanmayan 5 milyar dolara yakın mevduat/depo hesabı daha bulunduğu hesaplanıyor.

İkinci cins seçimlerini kazanması halinde pazartesi sabahı birinci icraatının ne olacağı sorusu üzerine de Erdoğan, “Arkadaşlarımızla istişarelerimizi yapıp her şeyden evvel bir sefer kabineyi hızla kurmamız gerekecek” dedi. (REUTERS)


5 Milyar Dolar,Mevduat,Tcmb

Haber Kaynak : Sözcü

Erdoğan: Körfez’den gelen parayla piyasamız rahatladı yazısı ilk önce BASIN BÜLTENİ PR üzerinde ortaya çıktı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP