X
EYT kuralları ile ilgili açıklama geldi: EYT ne vakit çıkacak? işte son durum

EYT kuralları ile ilgili açıklama geldi: EYT ne vakit çıkacak? işte son durum

ABONE OL
Kasım 12, 2022 08:24
EYT kuralları ile ilgili açıklama geldi: EYT ne vakit çıkacak? işte son durum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, EYT ile ilgili yapılan son çalışmaları aktarı ve soruları yanıtladı.

Görüşmelerin sunum kısmında EYT ile ilgili yaptığı, “Şu anda yaş kuralını kaldırırsak prim gün sayısı ve hizmet müddeti tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var.” açıklamasını anımsatan Alım, “Şu anda yaş kuralını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet müddeti tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var” dedi.

Şartları taşıyanların yüzde 87’sinin özel dalda çalıştığını söyleyen Alım, patronların toplu emeklilik taleplerinin oluşturacağı yüksek kıdem tazminatı yükümlülüğü telaşlarına de cevap verdi.

Bilgin, “Resesyona giden dünyada biz bunu nasıl yapacağız diyorlar. Kimse tasa etmesin bu sorun Meclis’te çözülmüş olacak” diye konuştu.

EYT NE ZANAN ÇIKACAK?

Bakan Alım, EYT’de en çok merak edilen sorulardan birine de açıklık getirdi. Bakan, düzenlemenin aralık ayı içinde Meclis’e sunulacağını kaydetti.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Yasanın çerçevesi oluşturulurken öncelikle kapsam belirlenecek. Böylelikle kimlerin hak sahibi olacağının tespiti yapılacak. Bu sayede yasa çıkar çıkmaz çabucak emeklilik hakkı kazanacakların sayısı da ortaya çıkacak.

Genel çerçeveye bakıldığında EYT’li kümesi 8 Eylül 1999 öncesinde birinci sefer sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yıl ve prim kaidesini tamamlamasına karşın yaş kaidesi getirildiği için emekli olamamış sigortalılar oluşturuyor.

Bu tarihten evvel sigortalı olanlar için yaş dışında erkeklerde 25, bayanlarda ise 20 yıl sigortalılık mühleti koşulu var. Fakat bu tarihten evvel Emekli Sandığı’na girmiş ya da Bağ-Kur’lu olmuş EYT’liler de mevcut.

Bu tarihten evvel SSK’lı olmuş şu anda memur olanlar, primi eksik bulunanlar, farklı kurumlardan prim biriktirenler de bulunuyor. Bütün bunlar başka ayrı kıymetlendirilerek kapsamlı bir çalışma yapılacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP