Güney Afrika'da savlı yeşil hidrojen amacı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Güney Afrika’da savlı yeşil hidrojen amacı
17 okunma

Güney Afrika’da savlı yeşil hidrojen amacı

ABONE OL
Kasım 14, 2022 23:00
Güney Afrika’da savlı yeşil hidrojen amacı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney Afrika, güneş ve rüzgar enerjisindeki oldukça fazla olan verimini avantaja çevirmek için yeşil hidrojende 2050’ye kadar 250 milyar dolarlık yatırım çekmeyi hedefliyor.

Güney Afrika Devlet Başkanlığı Yatırım ve Altyapı Ofisi’nde yeşil ekonomi uzmanı olan Masopha Moshoeshoe’nin verdiği bilgilere göre sektörün 2050’ye kadar 1,4 milyon kişiye istihdam yaratması, yıllık olarak da 30 milyar dolar gelir getirmesi bekleniyor.

Söz konusu plan için 300 bin megavatlık enerji tedariki gerekiyor. Güney Afrika her ne kadar iddialı bir hedef koysa da bu konuda diğer Afrika ülkelerinden biraz daha geride kaldığı görülüyor.

Avrupa’da fosil yakıtlardan hidrojen üretim maliyetlerinin kısa vadede yüzde 50 artışla kilogram başına 7,6 dolara, Asya’da 6,4 dolara ulaşabileceği hesaplanıyor.

Yeşil hidrojende ise üretim maliyetleri bölgelere bağlı olarak kilogram başına 3,8 ile 5,8 dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Yeşil hidrojen üretiminde maliyetin kilogram başına 2 doların altına düşmesi bekleniyor. Bu durum ve yatırımcıların alternatif arayışları Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana da yeşil hidrojende 73 milyar dolarlık yatırım kararı alınmasını sağladı.

Almanya, Fas ve ABD yeni yatırım kararlarının alındığı 25 ülke arasında bulunuyor. Öte yandan, Güney Afrika, Fas ve Şili’nin 2050’ye kadar yeşil hidrojen üretiminde hakim pazarlar olarak öne çıkması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP