X
Hayata 1-0 Önde Başlayıp Aile Şirketlerini Daha Da Büyüten 9 Girişimci

Hayata 1-0 Önde Başlayıp Aile Şirketlerini Daha Da Büyüten 9 Girişimci

ABONE OL
Kasım 14, 2022 16:48
Hayata 1-0 Önde Başlayıp Aile Şirketlerini Daha Da Büyüten 9 Girişimci
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile şirketlerini büyüten kişileri merak ediyorsan seni içeriğe alalım! 👇

1. Michael Dell – Dell

1984’te Dell’i üniversitedeki yurt odasından kuran Michael Dell, karlı bir girişime adım attığını anlayınca okulu bırakıp işe odaklanmayı seçti. Şirketinin başarı getirmesinin en büyük sebebi ise teslimat sürelerinin iyileştirilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve müşteri hizmeti sağlanmasından kaynaklıydı. 

Dell, bilgisayar depolama şirketi EMC ile 2016 yılında birleşti, ancak Dell ailesi hala şirkette %75 hisseye sahip.

2. Estée ve Joseph Lauder – Estee Lauder

1946’da Estée Lauder’ı kuran Estée ve Joseph Lauder kardeşler yıllar sonra güzellik endüstrisindeki en büyük isimlerden biri oldular. Lauder ailesinin ikinci ve üçüncü kuşakları bugünlerde şirkete hizmet vermeye devam ediyor.

3. Rohan ve Prakshi Sharma – RK Kuyumcular

Rakesh Sharma ve eşi Sunita ile en iyi altın ve pırlanta mücevher tasarımlarını sunmak için 1995 yılında RK Jewelers’ı kurdu. 2011 yılında Rohan ve Prakshi kardeşler ailelerinin başarılarının üzerine niş bir kitleye hitap eden ve uluslararası estetiğe sahip ürünler yapan bir markaya dönüşmek istediler. Şu anda mücevher endüstrisinde hedeflerini gerçekleştirip, diğer markaların rekabetiyle mücadele ediyorlar.

4. Henry Ford – Ford Motor Company

Şu anda ABD’nin en büyük ikinci ve dünyanın beşinci en büyük otomobil üreticisi olan Ford Motor Company, 1903’te Henry Ford tarafından kuruldu. Henry Ford’un ailesi şirkette %40 hisseye sahip ve halen aktif olarak işin içinde görev yapmaya devam ediyorlar.

5. Günther Quandt – BMW

1916’da Günther Quandt, BMW’yi kurdu ve şirket önce aslında bir uçak motoru şirketi olarak başladı sonrasında da dünyanın en büyük lüks üreticilerinden biri olmayı başardı. Aile hala şirkette %46’lık bir kontrol hissesine sahip ve  Quandt’ın torunu Stefano da şu anda şirkette %17’lik bir hisseye sahiptir.

6. Gaurav Agrawal – G-tech Baskı İşleri

Gaurav Agrawal’ın babası 1998’de kitap basmak için bir gazete baskı makinesi satın aldı ve makineyi modifiye ederek Hindistan’da ders kitaplarını basmak için böyle bir makineyi kullanan ilk kişi oldu. Gaurav’da bundan ilham alarak 2011’de G-tech Print Works’u kurdu ve yayınlanan okul kitaplarını üretmeyi amaçladı. Şirketi 2017 ve 2018 yılları arasında 10 milyon kitap üretti ve şu anda üretim için rakamlarını ikiye katlamayı hedefliyor.

7. S. Truett Cathy – Chick-fil-A

ABD’deki üçüncü en büyük fast food zinciri olan Chick-fil-A’yı S. Truett Cathy 1946’da kurdu ve şu anda yaklaşık 2.470 lokasyona sahip. Yıllar boyunca ailenin kontrolünde olan şirkette S. Truett’in oğulları Dan ve Donald Cathy şu anda Chick-fil-A’nın CEO’su ve başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

8. Theo ve Karl Albrecht – Aldi

Karl ve Theo Albrecht kardeşler 1946’da annelerinin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hala ayakta kalan dükkanını bulup, onu düşük maliyetli bir mağazaya dönüştürmeye başladılar ve Aldi’yi kurdular. Bugün üç kıtada milyonlarca insana hizmet veren 10.000’den fazla mağazası olan Aldi, Albrecht kardeşlerin annesinden kalan dükkanıyla başlayan mağaza serüvenlerinde dünyanın birçok yerinde ünlü olan bir mağazaya dönüşmüştür.

9. Aayush Madhogaria – Jagannath Demir Dökümhanesi (JIF)

Madhogaria’nın ailesi Jagannath Demir Dökümhanesi’ni kırk yıldır işletiyordu ve 2015 yılına gelindiğinde oğullarının da ailesinin işine katılmasını istediler. Boru bağlantı parçaları, rögar kapakları, valf gövdeleri gibi dökme demir ürünler üreten JIF için Aayush marka adı altında ürettiklerini dış pazarlara satma stratejisini oluşturdu. Aayush’un girişimcilik hevesiyle hareket eden JIF, dört yılda beş kattan fazla büyüdü ve her geçen yılda büyümeye devam ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP