Libyalı bakandan Türk şirketlere petro kimya tesisi teklifi - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Libyalı bakandan Türk şirketlere petro kimya tesisi teklifi
7 okunma

Libyalı bakandan Türk şirketlere petro kimya tesisi teklifi

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 22:29
Libyalı bakandan Türk şirketlere petro kimya tesisi teklifi
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Türkiye’ye gelen Libyalı bakan, Türk şirketlere Libya’da petrokimya tesisi kurmasını teklif etti. Libya’nın güç zengini bir ülke olduğunu belirten Al Hawij, “Bir petrokimya tesisinin Türkiye tarafından Libya’da kurulmasını çok istiyoruz. Petrokimya tesisinin iki ülke iktisadına büyük katkıları olacağına inanıyoruz. Bu mevzuda biz Türkiye hükümeti ve Türk yatırımcılara her türlü takviyesi vermeye hazırız” diye konuştu.

Türk şirketlerinin Libya’da bilhassa altyapı konusunda değerli çalışmalar yaptığını lisana getiren Al Hawij, “İhtiyacımız olan üretim. Organize sanayi bölgelerinin Türk şirketleri tarafından kurulması gerekiyor. Konut, altyapı, otoyol projelerinde önceliğimiz Türk şirketlerinde. Türkiye’den firmaları ve yatırımları ülkemize davet ediyoruz. Öte yandan Geçmişten kalan kontratlı projelerin ödemelerini de yapmaya hazırız.

Türkiye ve Libya ortasındaki dış ticaret hacmi 2022 yılında bir evvelki yıla oranla yüzde 2,9 artarak 3.6 milyar dolar düzeyine ulaştı. Dost ülke Türkiye birinci sıraya gelecek güçte ve gayelerimiz bu sayıların çok daha üzerinde” dedi.

Ticaret 4 kattan fazla artabilir

DEİK/Türkiye-Libya İş Kurulu Lideri Murtaza Karanfil ise, Afrika’nın kapısı olan Libya ile Türkiye ortasındaki siyasi münasebetlerin iktisada de olumlu yansıdığını söyledi.

İki ülke ortasında dış ticaret hacmini orta vadede 4 kattan fazla artırabilecek potansiyel olduğunu lisana getiren Karanfil, “Libya İktisat ve Ticaret Bakanı Mohamed Al-Hawij’in amaçları doğrultusunda petrokimya, hizmet kesimi, bilişim ve memleketler arası fuarcılık alanı birinci evrede hedeflenen projeleri barındırırken, hizmet bölümünde durmuş olan projelerin tekrar hayata geçirilmesi gerekiyor.

İki ülke ortasında değerli 4 ticari dalda iş birliği gerçekleşirse Türkiye’nin bölgesel güç statüsünden global güç statüsüne geçmesi net bir formda sağlanırken Libya’nın ise Kuzey Afrika’da Mısırla birlikte bölgesel güç olmasını direkt sağlayacak.

Libya yalnızca Kuzey Afrika için değil, Akdeniz ile birlikte Avrupa’nın hatta Orta Doğu’nun da istikrarını yakından ilgilendirmekte. Birinci olarak güç konusunda kamu kurum ve kuruluşlarıyla görüşmeler yapıp bu alanda atılım yapmamız ve daha da kıymet kazanan güçte kelam sahibi olmamızı da olumlu tarafta etkileyecek” dedi.

Kapıda vize ve ödemeler gündemde

Geçmiş yıllarda Libya’da havacılıktan su teminine kadar birçok alanda Türk şirketlerinin büyük projeler üstlendiğini, altyapıda Libya’yı öne çıkaracak işlere imza attığını vurgulayan Karanfil, “Anlaşmalı ve kontratlı işler üstlenen Türk şirketlerinin sıkıntıları çözülmeli. Türk şirketleri bu tahlille birlikte geri dönüp işlerini tamamlayabilir. Yaşanan sıkıntılar çözüldükçe iki ülke ortasındaki potansiyel de daha verimli kullanılabilir.

Güçlenen iş birliğini coğrafyada genişletebilme fırsatımız da Libya sayesinde perçinlenebilir” diye konuştu. Birebir vakitte Karanfil Küme İdare Konseyi Başkanıolan Murtaza Karanfil, “Libya, kapıda vize uygulamasının başlaması için yetkililerin harekete geçmesi, Türk iş insanlarımızın ülkede daha fazla iş ve yatırım yapmasını sağlayabilir. Vize, ihracatçı ve dış ticaret için hayli öneml. Türkiye ve Libya ortasında kapıda vize uygulaması başlarsa hem ihracatımız hem de Libya’dan ülkemize gelen turist sayısı katlanarak artacak” dedi.

İş Dünyası

HABER İÇERİĞİ : Dünya

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP