Ülkemizde Fintech Konusunda Başarılı İşlere İmza Atmış Olan 7 Firma - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Ülkemizde Fintech Konusunda Başarılı İşlere İmza Atmış Olan 7 Firma
15 okunma

Ülkemizde Fintech Konusunda Başarılı İşlere İmza Atmış Olan 7 Firma

ABONE OL
Kasım 13, 2022 14:05
Ülkemizde Fintech Konusunda Başarılı İşlere İmza Atmış Olan 7 Firma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fintech, “Finansal Hizmetler (Financial Services)” ve “Teknoloji (Technology)” nin bir kombinasyonunu ifade eder. Fintechler yeni doğal teknolojileri kullanarak finansal alanda yenilikçi çözümler sunarak en kolay kullanımı hedefler. Tüm dünyada ivme hızla artarken Türkiye’de de bu firmalar başarılı işler çıkarmakta. Haydi gelin, onlara bakalım…

1. Pokus

Dijital cüzdan ve kart hizmeti veren Pokus, 2021 yılında Türk Telekom altyapısında kuruldu. Uygulama marketlerinden indirilebilen Pokus uygulamasıyla kullanıcılar dijital ödemelerini gerçekleştirebiliyor. Pokus ile kullanıcılar telefon rehberindeki kişilere para gönderebiliyor ya da para isteyebiliyor. Pokus için herhangi bir ücret ödemenize gereke yok.

2. Papara

Geleneksel finansal uygulamalara alternatif olarak rekabetçi ve kullanıcı odaklı çözümler sunan Papara, kullanıcılarına yeni teknolojik çözümler sunuyor. 2016 yılı Nisan ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan “Elektronik Para Kuruluşu” faaliyet iznini alan Papara, 2016 yılının Ağustos ayında faaliyetlerine başladı. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ilk defa bir bankadan bağımsız olarak MasterCard logolu ön ödemeli kartı piyasaya sürdü.

Herhangi bir ücret ödemeden tüm finans işlemlerinizi Papara’dan gerçekleştirebiliyorsunuz. Türkiye’de belki de en fazla bilinen Fintech firmalarından biri.

3. Paribu

Kripto para işlemlerinin gerçekleştirildiği büyük bir dijital ağa sahip olan Paribu da başarılı Fintech firmalarından biri. 14 Şubat 2017’de kullanıma açılan Paribu, bugün yaklaşık 6 milyon kullanıcıya hizmet veriyor. Kullanıcı sayısı ve hacmi gittikçe yükselirken şirket, kullanıcı talep ve beklentilerine göre çalışmalarını sürdürüyor.

4. iyzico

Karma ödeme çözümleri sunan iyzico, ‘iyzico ile Öde’ seçeneğiyle bankacılık hizmeti almayan tüketicilerin online alışverişlerini gerçekleştirebilmesine aracı oluyor. Korumalı alışveriş konusunda sunduğu çözümler kullanıcıların rahat bir nefes almasına olanak tanıyor. 2013 yılında kurulan iyzico, 2019 yılında dünyanın önde gelen ödeme şirketlerinden PayU trafından satın alındı.

5. PayTR

İnternet üzerinden satış yapan işletmelerin ve e-ticaret platformlara ödeme çözümleri sunan PayTR, finansal süreçleri daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli olarak yönetmelerine olanak tanıyor Şirket 2009 yılında kurulsa da ödeme kuruluşu lisansıyla 2016 yılında aldı.

6. MenaPay

En popüler oyunlardan uygulama mağazalarına ve eğlence içeriklerine kadar oyunlar ve dijital içerikler için dijital ürün pazar yeri olan MenaPay 2017 yılında  Çağla Gül Şenkardeş tarafından kuruldu. Blockzincir tabanlı ödeme yöntemi olan MenaPay, ülkemizde başarılı işlere imza atıyor. MENA bölgesini hedef alan MenaPay, bu bölgedeki 441 milyon banka ve ödeme sistemi kullanmayan popülasyonu hedef alarak yola çıkmıştır.

7. Finnovation Türkiye

Türkiye’de ve dünyada büyüyen fintech ekosistemine çözümler sunan Finnovation Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti., 2019 yılında Türkiye’de kuruldu. Finansal teknolojiler alanında çözüm hizmetleri veren şirket gün geçtikçe büyümeye ve isminden söz ettirmeye devam ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP