X
İhanet Acısı Çekenler Buraya! Yeni Geliştirilen Bir Yöntem Sayesinde Acı Çekmemek Artık Mümkün Olabilir

İhanet Acısı Çekenler Buraya! Yeni Geliştirilen Bir Yöntem Sayesinde Acı Çekmemek Artık Mümkün Olabilir

ABONE OL
Kasım 13, 2022 12:05
İhanet Acısı Çekenler Buraya! Yeni Geliştirilen Bir Yöntem Sayesinde Acı Çekmemek Artık Mümkün Olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayrılık acısı yeterince zor iken, ihanet ile sonlanan bir ilişkiden sonra toparlanmak daha da zordur. Hatta bu zor dönem bize travma yaşatıyor ve uyum bozukluğuna dahi sebep olabiliyor. Ancak bu acıyı dindirecek bir yöntem bulunmuş gibi duruyor! Araştırmanın detaylarına gelin birlikte bakalım.

Kaynak: https://www.psypost.org/2022/10/uniqu…

Ayrılık sonrası yaşanan uyum bozukluğuna artık bir çözüm bulunmuş olabilir!

data.junkee.com

Travma sonrası stres bozukluğu sonrası meydana gelen uyum bozukluğu, hayatımızda yaşanan önemli olay veya ani bir değişikliğe yanıt olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu gibi durumlarda bir dereceye kadar endişe veya sıkıntı hissetmek normal olsa da, uyum bozukluğu olan kişiler, bununla başa çıkmalarını engelleyen daha yoğun ve uzun süreli semptomlar yaşarlar. Bunlar, uyku güçlüğü, depresif ruh hali, sosyal olarak kendini geri çekme ve konsantre olma güçlüğü gibi durumlardır. Ağır vakalarda, uyum bozukluğu kendine zarar verme veya intihar düşüncelerine de yol açabilir.

Yeniden Konsolidasyon Terapisi sayesindeyse bu bozukluk tedavi edilebiliyor.

Yeniden Konsolidasyon Terapisi psikolojik tedavi yöntemlerini tıbbi müdahale ile birleştirir. Tedavide hipertansiyon hastalığının tedavisinde kullanılan beta blokörler grubuna dahil bir ilaç kullanılır. İlaç tedavisinin yanı sıra, psikolojik tedavi yöntemlerini kullanarak, size hayatı zorlaştıran ve zihninizde yer edinmiş travmatik anıları harekete geçirmeye çalışılır ve hafızanızdaki olaylardan kaynaklanan olumsuz duyguların yoğunluğunu azaltmak hedeflenir.

Araştırmacılar ise ayrılık sonrası uyum bozukluğu yaşayanlarda bu terapinin işe yarayıp yaramayacağı merak etti ve böylece ihanet acısı çekenler üzerinde denemeye karar verildi.

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) hastalarını tedavi etmek için kullanılan Yeniden Konsolidasyon Terapisi’nin aynı genel olumlu etkilerinin ihanet yaşayanlarda da görülüp görülmeyeceği araştırıldı.

İhanet sonrası ortaya çıkan uyum bozukluğu, bireylerin profesyonel yardım aramasının en yaygın nedenlerinden biridir.

Ayrıca partnerine geri dönmek istemeyen ilişkisinde ihanete uğramış bireyler için de çok az psikolojik yardım yöntemi mevcuttur.

Araştırma için uzun süreli ilişkisinden ihanet sonucu ayrılmuş 55 kişi ele alındı.

Araştırmacılar, katılımcılardan yaşadıkları ihaneti ya da nasıl terk edildiklerini birinci ağızdan yazmalarını istedi. Katılımcılara olayın duygusal olarak en kışkırtıcı yönlerine odaklanmaları ve gergin hissetme, titreme ve terleme gibi stresle ilgili tepkileri de dahil etmeleri söylendi. Tedavi seansları sırasında katılımcılar, yazdıklarını bir kez yüksek sesle okumadan önce yukarıda bahsettiğimiz ilaçtan da aldılar. Elli beş katılımcı en az bir tedavi seansını tamamlarken, 48 katılımcı beş seansın tamamını tamamladı.

Katılımcıların klinik olarak tedavi öncesi, sırasında ve sonrasında gerçekleşen değişiklikleri anlamak için bir anket doldurdular.

Araştırmacılar, ilk tedaviden hemen sonra katılımcıların durumlarını belirten anketlerin puanlarında büyük bir düşüş gözlemledi. Bu puanlardaki düşüş, tedavi aşaması boyunca devam etti. 35 katılımcının 4 ayda semptomlarındaki iyileşmenin ise Yeniden Konsolidasyon Terapisi’nin işe yaradığını kanıtlamış oldu. Yani ayrılıktan sonra yeni hayatlarına uyum sağlamakta zorlanan ve ilişkisini aşamamış 55 kişiden 35’i 4 ayda bu zor dönemi uygulanan terapi sayesinde atlatmış oldu.

Ulaşılan bu olumlu sonucun, ihanet sonrası toparlanamayan kişilere uygulanacak bir tedavinin bulunmasına umut ışığı olduğuna inanılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP