Yeni Baştan Birini Tanımak Size de İşkence Gibi Geliyorsa Bunun Bir Adı Var: Date Yorgunluğu - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Yeni Baştan Birini Tanımak Size de İşkence Gibi Geliyorsa Bunun Bir Adı Var: Date Yorgunluğu
35 okunma

Yeni Baştan Birini Tanımak Size de İşkence Gibi Geliyorsa Bunun Bir Adı Var: Date Yorgunluğu

ABONE OL
Kasım 12, 2022 09:24
Yeni Baştan Birini Tanımak Size de İşkence Gibi Geliyorsa Bunun Bir Adı Var: Date Yorgunluğu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Huzurlu bir ilişki yaşama umuduyla çıktığınız her yolsan eli boş dönüyorsanız muhtemelen bu hissi yaşamış olabilirsiniz. Buna ‘Date yorgunluğu (Dating fatigue)’ ismi veriliyor. Günümüz ilişkilerinin belirsizliği bireylerin psikolojik anlamda yorgunluk veya bıkkınlık hissetmesine neden olabiliyor. Artık birçok insan ciddi bir şeyler yaşamak istemediği için flört aşamasından ileri gidemiyor. Dolayısıyla çıkılan her akşam yemeği yeni baştan birine kendinizi anlatmak ve sonunda yalnız kalmak haline gelen ezbere bir rutin oluşturuyor.

Gelin, tanışma yemekleri ve ilk buluşmalardan ağzı yanmış Date yorgunlarının kim olduklarına birlikte bakalım…

Date yorgunluğu depresif veya umutsuz hissetme, yeni bir randevu düşüncesinden bitkin düşme ve artık pes etmeye hazır olduğunuzu düşünme gibi bir tavır olarak ortaya çıkabilir.

Bazı insanlar sadece sonu olumsuz biten birkaç randevudan sonra flört yorgunluğu yaşarken bazıları ise yıllar sonra bu yorgunluk ile yüzleşebiliyor.

Günümüz ilişkilerinde kaçınılmaz son, “Date yorgunluğu” oluyor.

Çağımızın kaçıngan ilişkilerinde bu yorgunluk hissi er ya da geç kişiyi bulabiliyor. Yorgunluk hissine kapılma süresi beklentilerinize, reddedilme ve hayal kırıklığıyla nasıl başa çıktığınıza göre değişebiliyor.

Yazar Arda Erel date yorgunluğunu tanımladığı bir paylaşım yaptı.

twitter.com

Date yorgunluğunu günümüzdeki çoğu insanın sahip olduğu bir yorgunluğun adı olarak tanımlayan Erel, ‘Sürekli birinin karşısına çıkıp, kendini tanıtıp, sürekli spot ışıkları altında sahnedeymiş gibi hissettikten sonra eve yalnız dönerek yorulanlara verilen ad. Gerçekten bugün birçok insan böyle’ notuyla bir tweet paylaştı.

Yeni baştan birine kendinizi anlatmak veya yeni birisini tanımak konusunda isteksizlik en önemli belirtilerden bir tanesi.

Date yorgunluğunda kişiler kendilerini aşk hakkında umutsuzluğa kapılmış hissedebilirler. Bu duygu onları çevrelerinde olup bitenlere karşı kayıtsız hale getirebilir. Bu nedenle ilk olarak kişi yeni birini tanıma isteğini kaybeder.

Yeni bir ilişkiye başlamak konusunda öz güven kırıyor.

Date yorgunluğu yaşayan kişi flört sürecinde ilişkinin bir üst seviyeye çıkmadığını ya da bir şekilde sürecin kötü biteceğini ezberliyor. Çünkü bunu sık sık yaşıyor. Bu nedenle ilişkiye olan inancı kırılıyor ve sonuçta bir ilişki yürütebileceğine dair öz güveni de yıkılıyor.

Şiddetli date yorgunluğu yaşayanlar buluşmalara çıkmak konusunda geri duruyor. Ancak bazıları buluşmada umursamaz tavırları ile kaba olarak da anlaşılabiliyor.

İnsan psikolojisinde en temel iç güdü kalbi kırıldığında tepki göstermektir. En çok sevdiğiniz kişiye küsersiniz ya da en çok sevdiğiniz kişiden yara alırsınız. Bazıları bu yorgunluğun altında yatan hayal kırıklığını dışarıya öfke olarak yansıtabilir. Bu yüzden date’e çıktığında karşı tarafa ‘Nasılsa olumsuz olacak’ diye kaba ve umursamaz davranabiliyor.

Date yorgunluğu psikolojik bir rahatsızlık haline gelebiliyor ve desteğe ihtiyaç duymanız çok normal olabilir.

Peki böyle bir umutsuzluk içerisindeysek ne yapmalıyız? Aslında bu konu artık bir çağın hastalığı, olarak geçiyor. Bu yüzden psikolojik destek almak faydalı olabilir. Çünkü özel hayatınızda olduğu kadar iş ve aile hayatınızı da olumsuz etkileyebilir. Ancak uzmanlar bu duygu ile mücadele etmek için birkaç öneri sunuyor.

Değişime açık olun ve yenilikleri kucaklayın.

Date yorgunluğu duygusu ile başa çıkmak için Seks Terapisti Caitlin Cantor, beklentilerinizi düşürmenizi ve olumsuz sonuçları kişisel algılamayı durdurmanızı öneriyor. Diğer yandan flört etmek oldukça eğlenceli ve sonsuz ihtimalleri olan bir eylemdir. Bu nedenle anın tadını çıkarmak ve yeniliklere açık olmak oldukça işe yarar olabilir.

Siz bu duyguyu daha önce yaşadınız mı? Yorumlarda buluşalım…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP