Araba fiyatları düşecek mi? (Matrah artırımı araba fiyatlarını nasıl tesirler?) - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Araba fiyatları düşecek mi? (Matrah artırımı araba fiyatlarını nasıl tesirler?)
37 okunma

Araba fiyatları düşecek mi? (Matrah artırımı araba fiyatlarını nasıl tesirler?)

ABONE OL
Kasım 11, 2022 08:36
Araba fiyatları düşecek mi? (Matrah artırımı araba fiyatlarını nasıl tesirler?)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya genelinde yaşanan çip krizi, dövizdeki artış ve araç bulunulurluğunun azalması sebebiyle araç fiyatları süratle arttı. Kasım ayı itibariyle 400 bin TL’nin altında araç neredeyse kalmadı.  

Bu sebepten araba alacaklar ve dal ÖTV indirimi yahut matrah düzenlemesi üzere konuları  bir süredir talep ediyordu. Bahisle ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den bir açıklama geldi. 

Peki, Matrah nedir? Matrah artırımı olacak mı? Araba fiyatları düşecek mi? İşte tüm merak edilenler…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Meclis’teki bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Nebati, “Otomobilde ÖTV indirimi olacak mı?” sorusuna, ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını belirterek, “Matrah artırımı ile ilgili çalışıyoruz” dedi.

Bu yılın ocak ayında binek arabaların motor silindir hacmi dikkate alınarak özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarının temel matrah eşiklerinde değişikliğe gidilmişti. 

Buna nazaran evvelce 3 vergi dilimi üzerinden ÖTV hesaplanırken bunlara yüzde 60 ve 70’lik dilimler eklenerek 5’e çıkarıldı. 

Yüzde 45’lik ÖTV oranı için geçerli olan 92 bin TL matrah, ÖTV düzenlemesi sonrasında 120 bin TL’ye yükseltildi. Matrahı 92 bin ile 150 bin TL ortasında olan modeller için geçerli olan yüzde 50 vergi dilimi, düzenleme ile 120 bin ile 150 bin ortasına çıkarıldı. Yüzde 80’lik vergi dilimi içinse 150 bin TL olan matrah sonu 200 bin TL ve üzeri olacak halde güncellendi. 

Yapılan güncelleme ile 2022 yılında geçerli olacak ÖTV oranları şu biçimde belirlenmişti; 

1600 cm3’e kadar araçlar için, matrahı 120 bin TL’yi aşmayan araçlar için ÖTV oranı yüzde 45; 120 bin-150 bin TL ortası yüzde 50, 150 bin-175 bin TL ortası yüzde 60, 175 bin-200 bin TL ortası yüzde 70, başka araçlar için yüzde 80.

OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Bakanlığın üzerinde çalıştığı matrah düzenlemesiyle ÖTV oranları sabit tutulacak lakin matrah genişletilerek, kimi araçlardan daha az ÖTV alınacak. İndirimle birlikte ÖTV’ye temel olan sayı düşeceği için araba fiyatları da düşecek. Matrah düzenlemesiyle yerli üretim arabaların fiyatının düşmesi bekleniyor.

SATIŞLARIN YÜZDE 76’SI YÜZDE 80’LİK DİLİMDE

Otomotiv Distrübütörleri Derneği’nin (ODD) Ekim raporuna nazaran, yüzde 45, yüzde 50 ve 60’lık vergi dilimlerinde satılan araç yok. Yüzde 70’lik dilim ise tüm satışların yüzde 10’unda kalıyor. Akaryakıt ve dizel araba satışlarının yüzde 75,9’u yüzde 80’lik vergi diliminde gerçekleşiyor.

Matrahların artırılmasıyla birlikte yüzde 80’in altında vergi dilimlerine daha çok modelin girmesi sağlanacak ve araç fiyatları aşağı çekilecek. 

MATRAH NE DEMEK?

Matrah, vergilendirmeye temel olan yararın belirlenmesinde temel alınır ve bir gelirin üzerindeki masraflar düşürülerek elde edilen meblağ üzerinden hesaplanır. Bu biçimde matrah vergisi hesaplamasında kullanılan gelir ölçüsü oluşturulur.

ARAÇ MATRAH FİYATI NEDİR? KDV VE ÖTV ORANLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Matrahı yani vergilerin uygulanmadığı fiyatı 120 bin lirayı aşmayan arabalar için yüzde 45’lik ÖTV uygulanıyor. 

Buna nazaran matrahı 120 bin TL olan bir araaca 54 bin TL’lik ÖTV ekleniyor ve 174 bin TL’ye çıkıyor. 

Araçlara ÖTV eklendikten sonra yüzde 18’lik KDV oranı hesaplanıyor. 

MOTOSİKLETLERDE MATRAH

Motor silindir hacmi 250 cm3’ün altında olan motosikletlerde ÖTV oranı yüzde 8, 250 cm3’ün üzerinde olan motosikletler yüzde 37.

ELEKTİRİKLİ ARAÇLARDA MATRAH

Motor gücü 85 kW’ı aşmayan elektrikli araçlarda ÖTV oranı yüzde 10, 85 kW- 120 kW ortası elektrikli araçlarda yüzde 25, 120 kW üzeri elektrikli araçlarda yüzde 60.

Yine ODD bilgilerine göre elektrikli araçlarda da satışların büyük çoğunluğu yüzde 60’lık dilimde gerçekleşiyor. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP