Oyun Deyip Geçmeyin: Ödül Havuzlarıyla Dudak Uçuklatan Espor Turnuvaları - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Oyun Deyip Geçmeyin: Ödül Havuzlarıyla Dudak Uçuklatan Espor Turnuvaları
10 okunma

Oyun Deyip Geçmeyin: Ödül Havuzlarıyla Dudak Uçuklatan Espor Turnuvaları

ABONE OL
Kasım 12, 2022 11:12
Oyun Deyip Geçmeyin: Ödül Havuzlarıyla Dudak Uçuklatan Espor Turnuvaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Espor hakkında ‘yalnızca oyun turnuvası canım, en fazla ne olabilir ki?’ denilen noktayı çoktan aştık. Devasa etkinliklerle stadyumlar dolusu insanın takip ettiği espor artık başlı başına devasa bir endüstri. Gelin bugün bizlerin ancak çenesini yoracak, ödül havuzlarıyla gözlerde dolar işareti çıkartan en büyük espor turnuvalarına bir bakalım.

Not: League of Legends ve DOTA 2 listeyi neredeyse her etkinlikleri ile domine edecekleri için içerik turnuva serisi başına en büyük ödül bazında oluşturulmuştur.

Kaynak: https://dotesports.com/general/news/b…

10. The Dota 2 Asia Championship 2015 – 3 Milyon Dolar

Çin’in Şangay kentinde düzenlenen şampiyonanın ödül havuzu için tam miktarı belirtmek gerekirse 3.057.000 $’lık toplamı ile ağız sulandıran cinstendi! Turnuvada Evil Geniuses’ın yeni kadrosu Vici Gaming’i 3-0 mağlup etmişti.

9. Overwatch League 2019 – 3,5 Milyon Dolar

Blizzard’ın espor arenasına büyük umutlarla girdiği ancak beklediğini pek de bulamadığı Overwatch League’in en ödüllü senesi 2019 yılıydı. Turnuvada San Francisco Shock, Vancouver Titans’ı devirerek zafere ulaştı.

8. Fortnite Fall Skirmish Series: Kulüpler Sıralaması – 4 Milyon Dolar

Son yılların en popüler battle royale oyunu Fortnite’ın espor sahnesindeki hamleleri de en az oyun konusunda yaptıkları kadar cesur. 2019 yılında tüm espor turnuvaları için 100 milyon dolar ayıracağını söyleyen Fortnite bu miktarın önemli bir kısmını bu etkinlikte kullandı.

7. PUBG Global Championship 2021 – 4,4 Milyon Dolar

Bir diğer popüler battle royale oyunu PUBG de elini hiç de korkak alıştırmayanlardan.

6. The 2020 Call of Duty League Championship – 4,6 Milyon Dolar

Call of Duty League’in açılış sezonu her ne kadar pandemi engeline takılıp online ortamda gerçekleştirilmiş olsa da ödül havuzu hayal kırıklığı yaratmaktan epey uzaktı. Final aşamasında Dallas Empire, Atlanta FaZe’i mağlup ederek ödül havuzundan 1,5 milyon dolarlık aslan payını kaptı.

5. The 2018 League of Legends World Championship – 6,4 Milyon Dolar

Esporu bugün bildiğimiz haline getiren en önemli oyunlardan olan League of Legends’tan da daha azı beklenemezdi! Bir stadyum dolusu hayran ve milyonlarca çevrimiçi izleyici tarafından takip edilen etkinlikte Invictus Gaming Fnatic’i 3-0 mağlup ederek ödül havuzunun 2,4 milyon dolarını cebe attı.

4. PUBG Global Invitational.S 2021 – 7.1 Milyon Dolar

Espor tarihinin gördüğü en büyük ödül havuzlarından birine sahip olan turnuva hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ayaklarının ardından Susquehanna Soniqs ekibinin zaferi ile sonuçlandı. Takım eve 1.296,189 dolarlık ödülle döndü.

3. The 2021 Honor of Kings World Champion Cup – 7,7 Milyon Dolar

Dünyanın en çok oynanan mobil MOBA oyunu unvanını elinde tutan Honor of Kings adına yaraşır bir ödül havuzu ile adını espor tarihine yazdırdı. QG Happy ve Gank Gaming’in karşı karşıya geldiği finalden zaferle ayrılan taraf ise QG Happy oldu.

2. The 2019 Fortnite World Cup Finals – 3.,4 Milyon Dolar

Evet, ödülü doğru okudunuz. Epic Games’in ilk Fortnite Dünya Kupası Finalleri’nin açılış turnuvası iki ana etkinliğe bölünmüş durumdaydı. Kyle “Bugha” Giersdorf solo finallerde 3 milyon dolar kazanırken ikili finallerde ise David “aqua” W ve Emil “Nyhrox” Bergquist Pedersen 3 milyon doları paylaştı.

1. The International 10 – 40 Milyon Dolar

Devasa ödül havuzu denince espor tutkunları akla ilk gelenin Dota 2 olduğunu bilirler. 10 yıl boyunca espor dünyasındaki en yüksek ödül havuzu rekorlarını kıran Dota 2, The International 10 ile bunu arşa çıkarttı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP