81 İlde Çök- Kapan-Tutun Tatbikatı: 12 Kasım Deprem Tatbikatı Nedir, Saat Kaçta? Nasıl Yapılacak? - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
81 İlde Çök- Kapan-Tutun Tatbikatı: 12 Kasım Deprem Tatbikatı Nedir, Saat Kaçta? Nasıl Yapılacak?
19 okunma

81 İlde Çök- Kapan-Tutun Tatbikatı: 12 Kasım Deprem Tatbikatı Nedir, Saat Kaçta? Nasıl Yapılacak?

ABONE OL
Kasım 12, 2022 09:18
81 İlde Çök- Kapan-Tutun Tatbikatı: 12 Kasım Deprem Tatbikatı Nedir, Saat Kaçta? Nasıl Yapılacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm illerde ilk defa uygulanacak deprem tatbikatı, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinasyonunda gerçekleşecek tatbikat için ise geri sayım başladı. 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümünde yapılacak deprem tatbikatı öncesi vatandaşlar bilgilendirilecek. Peki 12 Kasım deprem tatbikatı nedir, nasıl olacak? Deprem tatbikatı saat kaçta gerçekleşecek? Detaylar içeriğimizde.👇

Büyük Düzce Depremi’nin yıl dönümünde, 81 ilde deprem tatbikatı uygulanacak. AFAD başkanı Yunus Sezer ise geçtiğimiz günlerde tatbikatla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

AFAD işbirliğiyle gerçekleşecek deprem tatbikatında vatandaşların afetlere karşı tedbirli olunabilmesi amaçlanıyor. Çök- Kapan- Tutun tatbikatı öncesinde ise vatandaşlar çeşitli iletişim araçlarıyla bilgilendirilecek.

12 Kasım Deprem Tatbikatı Nedir?

12 Kasım 1999 yılında gerçekleşen Düzce Depremi’nin yıl dönümünde deprem tatbikatı yapılacak. Tatbikatın gerçekleşeceği saatte ise bazı televizyon kanallarıyla vatandaşlara bilgilendirilecek. Belediyelerin, camilerin anons sistemlerinden de sesli bildirim uygulanacak. Telefon operatörlerin hemen hepsinden de kullanıcılara çeşitli yollarla tatbikat bilgilendirilmesi yapılacak.

Tatbikat anında ise sadece evlerde olanlar değil; faaliyetine devam eden özel tesisler ve çeşitli işletmeler, kamu kurum ve kuruluşlar, eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarının da tatbikata katılması sağlanacak.

12 Kasım Deprem Tatbikatı Saat Kaçta, Nasıl Olacak?

Ülke genelinde yapılacak deprem tatbikatı, 12 Kasım 2022 Cumartesi günü saat 18:57’de gerçekleşecek. İletişim Başkanlığı ve AFAD koordinasyonunda yapılacak tatbikatta, tüm vatandaşlara otomatik olarak anons yapılacak.

Tatbikat saatinde vatandaşlar bulundukları yerde bir eşyanın yanına ya da altına, sırtları pencerelere dönük olacak şekilde çökecekler. Boyun ve baş korunurken tatbikatın bitimine kadar çevrede bulunan sağlam bir eşyaya tutunup beklenecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP