81 vilayette sirenler çaldı, duyun çabucak yere kapandı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
81 vilayette sirenler çaldı, duyun çabucak yere kapandı
26 okunma

81 vilayette sirenler çaldı, duyun çabucak yere kapandı

ABONE OL
Kasım 9, 2022 23:24
81 vilayette sirenler çaldı, duyun çabucak yere kapandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘2022 Afet Tatbikat Yılı’ kapsamında, 81 vilayette 2097 yurtta eş vakitli olarak 850 bin kişilik katılımıyla ‘Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye Tatbikatı’ düzenlendi.

‘2022 Afet Tatbikat Yılı’ kapsamında AFAD ve Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı öğrenci yurtlarında vazifeli yönetici, işçi ve öğrencilerin muhtemel afet ve acil durum olaylarındaki yanlışsız davranış biçimleri hakkında bilgilendirilmeleri gayesiyle ‘Deprem Anı-Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye Tatbikatı’ gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde 81 vilayette bulunan öğrenci yurtlarında tatbikat öncesi Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK Cebeci Site Kız Öğrenci Yurdu’nda tatbikat bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

BAKANLAR DA KATILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun iştirakiyle, İstanbul- Fatih Sultan Mehmet Erkek Öğrenci Yurdu, İzmir- Zübeyde Hanım Öğrenci Kız Yurdu, Adana- Çukurova Erkek Öğrenci Yurdu, Kayseri- Melikgazi Kız Öğrenci Yurdu, Kahramanmaraş- Avşar Öğrenci Kız Öğrenci Yurdu, Erzurum- Abdurrahman Gazi Kız Öğrenci Yurdu, Van- Aişe Sıddıka Öğrenci Erkek Öğrenci Yurdu olmak üzere 7 vilayette, Vilayet Valileri, GSB Vilayet Müdürleri ve Vilayet AFAD Müdürleri ile canlı ilişki gerçekleştirildi.

“ÇÖK KAPAN TUTUN’ UYGULAMASI”

Canlı yayının akabinde saat 21.00’de başlayan tatbikatta yurtlarda sirenler çaldı, protokol üyeleri bulundukları yerde ‘Çök Kapan Tutun’ uygulaması yaptı.

Afet süreçlerini başarılı bir formda yönetmek için bütün kurumların koordineli bir formda çalıştığını belirten Bakan Soylu, şunları söyledi;

*Hep birlikte yaşıyoruz ki afetler daima olarak bizi yokluyorlar ve hayatımızın bir kesimi hailen gelmiş durumdalar. Türkiye, afet öncesi, afet anı ve afet sonrası yapılacaklar konusunda süreci muvaffakiyetle yönetmekte.

*Şu ana kadar 94 bin tatbikat yaptık. Bu kapsamda 81 vilayette 2097 yurtta eş vakitli olarak 850 bin kişilik iştirakle tatbikatımızı tamamladık. Bütün kurumlarımız koordineli bir halde çalışıyor. Allah korusun olabilecek her afete karşı hazırlıklıyız.

*Bunun için çalışıyor, kurumlarımızı hazırlıyoruz. Yaşanan afetlerde artık kimse ‘nerede bu devlet?’ demiyor. ‘Allah devletten milletten razı olsun’ diyor.

*Eskiden devletin yöneticileri olay soğuduktan sonra daha geç giderdi olay yerine. Biz bütün arkadaşlarımızla birlikte alanda milletimizle birlikte olmak istiyoruz. Vatandaşlarımız ülkesi için her türlü fedakarlığı yapıyor. Sıkıntı vaktinde 1 defa devletten dayanak istiyor.

“SÜREÇ MUVAFFAKİYETLE YÖNETİLECEK”

Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu ise “Deprem anı idaresi çok kritik. Bu tatbikatlardaki temel hedefimiz, bilinçlenme ve sürecin yönetilmesi. Yurtlarımızda verilen eğitimle tatbikat çok verimli bir formda gerçekleşti. Özellikler gençlerimizin ve yurtlardaki çalışma arkadaşlarımızın bu husustaki şuuru, bu sürece hazırlığı o anı yönetme açısından kritik bir ehemmiyete haiz. Bu başarılı tatbikatla bir arada inanıyorum ki sarsıntıyla karşılaşılması durumunda süreç muvaffakiyetle yönetilecektir. Afet durumuna şuurlu yaklaşmak, soğuk kanlı olmak ve süreci yönetmek her şeyin başında geliyor. İlerleyen süreçte bu şuuru canlı tutmak için uğraş göstermeye devam edeceğiz” dedi.

EŞ VAKİTLİ YAPILACAK

Öte yandan, 12 Kasım’da ‘1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde tüm Türkiye’de Zelzele Anı ‘Çök-Kapan-Tutun’ tatbikatı yapılacak.

Bu tatbikat çerçevesinde televizyon ve radyolarda eş vakitli tatbikat yapıldığına dair bilgilendirmelerde bulunulacak. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP