ABD'de Demokratlar Senato'da Çoğunluğu Garantiledi - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
ABD’de Demokratlar Senato’da Çoğunluğu Garantiledi
7 okunma

ABD’de Demokratlar Senato’da Çoğunluğu Garantiledi

ABONE OL
Kasım 13, 2022 13:23
ABD’de Demokratlar Senato’da Çoğunluğu Garantiledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de Kongre üyeliği ve valilikler başta olmak üzere eyalet ve yerel pozisyonlar için yapılan ara seçimlerde Demokratlar, Senato’da çoğunluğu garantiledi.

ABD halkı 8 Kasım’da düzenlenen seçimlerde, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ile 100 sandalyeli Senatodaki 35 koltuk için sandık başına gitmişti. Nevada eyaletinden gelen resmi olmayan sonuçlara göre, Demokrat Senatör adayı Catherine Cortez Nasto, Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ı mağlup etti. Böylece aralıkta Georgia eyaletinde yapılması planlanan ikinci tur seçimde sonuç ne olursa olsun Demokratlar, 100 üyeli Senato’da 50 sandalyeye sahip bulunacak. Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in eşitlik bozma oyu sayesinde Senatoda koltuk dağılımı 50-50 bile olsa Demokratların çoğunluğu sağlaması mümkün olabiliyor. 

ABD Başkan Yardımcısı, Senato Başkanı olarak görev yapıyor ve eşitlik bozma oyu kullanabiliyor. 

Joe Lombardo

ABD Kongresinde çoğunluğu sağlama yarışının yanında sonuçların çok yakın gittiği eyaletlerdeki valilik mücadelesi de devam ediyor. Nevada’da eski Başkan Donald Trump’ın destek verdiği Cumhuriyetçi aday Joe Lombardo, rakibi olan eyaletin Demokrat Valisi Steve Sisolak’u koltuğundan etmeyi başardı. Öte yandan Associated Press’e göre, Temsilciler Meclisi’nde ise Cumhuriyetçiler 211, Demokratlar 202 sandalye kazandı ancak çoğunluk için 218 sandalye kazanılması gerekiyor. Temsilciler Meclisini Cumhuriyetçilerin kazanması halinde Demokrat Başkan Joe Biden’ın yasama gündeminin sekteye uğraması muhtemel görünüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP