X
Gözaltına alınan sendika lideri Özbay: Bugün Türkiye için bir utanç günüdür!

Gözaltına alınan sendika lideri Özbay: Bugün Türkiye için bir utanç günüdür!

ABONE OL
Kasım 9, 2022 22:12
Gözaltına alınan sendika lideri Özbay: Bugün Türkiye için bir utanç günüdür!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa Mahkemesi önünde öğretmenlerin meslek nöbetinde polisin sert müdahalesiyle gözaltına alınan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Genel Lideri Kadem Özbay hür bırakıldı. Özbay, “Bugün aslında Türkiye için bir utanç günüdür!” açıklamasında bulundu.

‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptal müracaatının görüşüldüğü Anayasa Mahkemesi önünde hareket düzenleyen öğretmenlik meslek örgütleri temsilcilerine polis tarafından müdahale edilmiş, ortalarında Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Genel Lideri Kadem Özbay’ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

ÖZGÜR BIRAKILDI

Serbest bırakılmasının akabinde açıklamalarda bulunan Özbay, “Bugün AYM önünde yaşadıklarımız, yöneticiler tarafından eğitim işçisine ne kadar insanlık dışı bir bakış açısıyla yaklaşıldığının ve hukuk devleti prensibinin nasıl çiğnendiğinin canlı ispatı olmuştur. Bugün aslında Türkiye için bir utanç günüdür!” dedi.

“TERS KELEPÇEYLE DARP EDİLDİK”

Özbay’ın açıklamaları şöyle devam etti:

“Anayasa’da teminat alında bulunan şov hakkımızı en barışçıl biçimde kullandığımız meslek nöbetimiz, ne yazık ki şiddetle karşılık buldu. Başöğretmen Atatürk’ün eğitim neferlerine şiddet uygulandı, üst yargı koridorları, adeta olay yerine çevrildi.

Uyuşturucu baronlarının kibarca, ihale vurguncularının ricayla, ismi kabahatleri işleyenlerin kelepçesiz karakola götürüldüğü bu ülkede, yalnızca haklarımızı ve ulusal eğitimin güzelleştirilmesini savunduğumuz için, darp edilerek, hakaretler işiterek aksi kelepçeyle gözaltına alındık.

“KORKMUYORUZ”

Oysa tekraren altını çizdik ki biz onların çocuklarının da gördüğü eğitim daha âlâ hale gelsin diye gayret ediyoruz.

Amaç bizi yıldırmaksa, başarılı olamayacaksınız! Emel sesimizi kısmaksa, bu yaptığınızla daha da gürleştirdiniz! Bizleri korkutmaya çalışırken kendi kaygılarınızı dışa vurmuş oldunuz! Kimsenin kuşkusu olmasın ki korkmuyoruz, direneceğiz ve kazanacağız!

Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan, gayretimize dayanak olan, yanımızda olduklarını hissettiren, arayan, soran, aramalarına dönemediğim, cevap veremediğim herkese yürekten teşekkür eder, sevgiyle, hürmetle selamlarım. Birlikte güçlüyüz, korkmuyoruz, haklıyız kazanacağız!”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP