İmamoğlu'nun Yargılandığı Dava Bugün Görülecek - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
İmamoğlu’nun Yargılandığı Dava Bugün Görülecek
21 okunma

İmamoğlu’nun Yargılandığı Dava Bugün Görülecek

ABONE OL
Kasım 11, 2022 12:24
İmamoğlu’nun Yargılandığı Dava Bugün Görülecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava bugün görülecek. İmamoğlu’nun dört yıl bir aya kadar hapsi isteniyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven ve kurul üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması bugün saat 11:00’da Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 4 yıl 1 aya kadar hapsi istenen İmamoğlu, bir yıldan fazla ceza alması ve kararın kesinleşmesi durumunda siyasi yasaklı hale gelebilir.

Ne olmuştu?

İBB Başkanı İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen kongrede 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesine değinerek siyasi eleştirilerde bulundu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu eleştirilere karşı ‘Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek” dedi. İmamoğlu da bunun üzerine “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” yanıtı verdi. Ardından YSK, İmamoğlu’nun ‘ahmak’ ifadesiyle kendilerine kastettiğini öne sürerek suç duyurusunda bulundu. 

İmamoğlu hakkında ‘Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret’ iddiasıyla 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP