İstiklal'deki Patlamanın Ardından Oluşan Bilgi Kirliliği En Çok Sahte Haber Yapan Mecralara Dikkat Çekti - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
İstiklal’deki Patlamanın Ardından Oluşan Bilgi Kirliliği En Çok Sahte Haber Yapan Mecralara Dikkat Çekti
12 okunma

İstiklal’deki Patlamanın Ardından Oluşan Bilgi Kirliliği En Çok Sahte Haber Yapan Mecralara Dikkat Çekti

ABONE OL
Kasım 14, 2022 15:12
İstiklal’deki Patlamanın Ardından Oluşan Bilgi Kirliliği En Çok Sahte Haber Yapan Mecralara Dikkat Çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamanın ardından sosyal medya ve web sitelerindeki haberlerin doğruluğu tartışılmaya başladı. Önemli durumlarda ortaya çıkan bu bilgi kirliliği ile baş edebilmek için kamuoyunun bilinçlendirilmesi gerektiğini bir kez daha hatırladık. Teyit.org’un kurucusu Mehmet Atakan Foça, Twitter üzerinden paylaştığı haber ile en sık yanlış bilgi veren 5 haber sitesini açıkladıkları araştırmayı yayımladı.

Kaynak: https://twitter.com/matakanfoca/statu…

Teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça, İstanbul’da yaşanan patlamanın ardından bazı web sitelerinde paylaşılan haberlerin bilgi kirliliğine neden olduğuna dikkat çekti.

Teyit.org, Türkiye’de haber siteleri ve sosyal medyada yayılan yanlış bilgilerin önüne geçmek adına haberin gerçekliğini araştıran ve kamuoyu ile paylaşan bir yayın kuruluşudur. Kurucu ve gazeteci Foça, sosyal medya hesabından paylaştığı bir haber ile kamuoyuna hangi siteden haber okuduğunuzu iyi bilmelisiniz, mesajını verdi.

“Yeni Akit” yanlış bilgi vermek konusunda birinci oldu.

Foça, Twitter üzerinden ‘Kılıçdaroğlu Ekim ayında ‘Kasım’ı bekleyin’ demişti! ‘Patlamayı mı kastetti?’ sorusu gündemde..’ başlıklı ‘Yeni Akit’ sitesinin haberini paylaşarak, bir araştırma yayımladı. Teyit’in, 1 Ekim 2016 – 13 Ekim 2022 tarih aralığını baz alarak, yanlış haber istatistiklerine göre hazırladığı araştırmada birincinin ‘Yeni Akit’ olduğu görüldü.

“Elimizdeki verilere göre, Yeni Akit haber siteleri arasında dezenformasyon üretmede açık ara önde.”

Foça’nın yayımladığı araştırmaya göre, yanlış bilgi içeren 2 bin 610 haber sitesi belirlendi. Bu linkler kapsamında ise yanlış bilgilerin haber sitelerine dağılımına bakıldığında ilk beşte yer alan haber sitelerinin Yeni Akit, Sabah, Sözcü, Haberler ve Cumhuriyet olduğu saptandı.

“Amacımız sahte haberi kimin yayınladığından ziyade, kimin hatasını düzeltip, bunu duyurmaya istekli olduğunu bilmek.”

En çok sahte haber yayınlayan beş kurumdan ikisinin açıkça iktidar kanadını, diğer ikisinin muhalif kanadı destekleyen, birininse görece daha ortada bir yayın politikası tutturduğunu belirten Foça, amaçlarının haber sitelerinin bu durumu fark edip düzeltmesi olduğunu söyledi.

Ancak can kayıplarının yaşandığı korkunç patlamanın ardından yine sahte haberlerin dolaşıma girdiği görülüyor.

Foça paylaşımında Yeni Akit’in haberi hakkında, ‘Bu gazetenin belli bir kesimi provoke ederek hayatta kalabildiğini hatırlamak ve içeriklerini kızgınlıkla dahi olsa paylaşmamak lazım’ ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP