X
Moody’s Türkiye’nin Büyümesinden Umutlu, Dünyada Riskleri Anlattı, Merkez Bankalarına ‘Dağıtmayın’ Dedi

Moody’s Türkiye’nin Büyümesinden Umutlu, Dünyada Riskleri Anlattı, Merkez Bankalarına ‘Dağıtmayın’ Dedi

ABONE OL
Kasım 11, 2022 11:18
Moody’s Türkiye’nin Büyümesinden Umutlu, Dünyada Riskleri Anlattı, Merkez Bankalarına ‘Dağıtmayın’ Dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, “Küresel Makro Görünüm” Kasım 2022 raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yükseltirken, küresel ekonomi için uyarılar devam etti.

Moody’s, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde ağustos ayında bu yana bu yıl için yüzde 4,5’tan yüzde 5,3’e yükseltti.

Türkiye ekonomisinde gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini değişmezken, yüzde 2 olarak teyit edildi. Raporda, 2024 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Küresel ekonomideki kalıcı enflasyon görünümü nedeniyle yüksek belirsizlik dikkat çekerken, gerileme sürecine dikkat çekildi. 

Küresel ekonomide parasal politikalarda sıkılaştırılma, jeopolitik riskler ve finansal piyasalardaki oynaklıklar gibi zorlukla karşı karşıya kaldığı belirtilirken, küresel büyümenin 2023 yılında yavaşlayacağı, 2024 yılında da durgunluğunu korumaya devam edeceği öngörüldü.

Hükümetler ve merkez bankalarının mevcut zorlukları yönetebilme kapasitelerinin önemli olduğu ve bunu başarabilirse 2024 yılında nispeten istikrar süreci oluşabileceği de kaydedildi.

Kredi derecelendirme kuruluşun raporunda, G20 ekonomilerine dair bu yılki büyüme tahmini de yüzde 2,5’ten yüzde 2,1’e, 2023 için yüzde 2,1’den yüzde 1,3’e indirildi.

Avrupa ve Kuzey Amerika öncelikli başta olmak üzere gelişmiş ekonomilerde beklenen durgunluğun 2023 yılında küresel ekonomide sert bir yavaşlamaya neden olabileceğine de işaret edildi. 

Raporda ayrıca, 2024 yılında küresel ekonomideki aktivitenin ortalama eğilimin altında kalması ve yüzde 2,2 artmasının beklendiği de vurgulandı.

Küresel ekonomideki parasal sıkılaştırma, faiz oranlarında yükseliş ve ABD Doları’nın değer kazancının gelecek yıllar için finansal risk oluşturduğuna dikkat çekilirken, temel beklentinin merkez bankalarının para politikalarını düzene sokması olduğu da eklendi.

ABD ekonomisine dair 2022 büyüme tahmini yüzde 1,9’dan yüzde 1,8’e, 2023 yılı için de yüzde 1,3’ten yüzde 0,4’e çekilirken, Euro Bölgesi ekonomisinde 2022 için yüzde 2,5’tan yüzde 3’e, 2023 için de yüzde 0,3’ten yüzde 0,6’ya çıkarılsa da daralma öngörüldü.

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi olan Çin’in 2022’de büyüme tahmini yüzde 3,5’ten yüzde 3’e, 2023’te de yüzde 4,8’den yüzde 4’e indirildi. 

Rusya-Ukrayna savaşının küresel ekonomide temel jeopolitik risk olarak kalmaya devam edeceği de beklendiği açıklandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP