X
Piyasalarda Dış Ticaret Endeksleri, Avrupa Sanayi Üretimi İzlenecek: Günün Öne Çıkan Şirket Haberleri Neler?

Piyasalarda Dış Ticaret Endeksleri, Avrupa Sanayi Üretimi İzlenecek: Günün Öne Çıkan Şirket Haberleri Neler?

ABONE OL
Kasım 14, 2022 07:42
Piyasalarda Dış Ticaret Endeksleri, Avrupa Sanayi Üretimi İzlenecek: Günün Öne Çıkan Şirket Haberleri Neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haftanın ilk günü yurt içinde dış ticaret endeksleri, yurt dışında ise Euro Bölgesi sanayi üretimi rakamları izlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Taksim’de yaşanan patlamaya ilişkin, “Burada bir terör kokusu var. Bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında ilk tespitler var” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Başbakanlığım döneminde özellikle Merkez Bankası’nda döviz rezervi bir ara 135-136 milyar dolara kadar çıktı. Şu anda da 115-120 milyar dolar civarında dolaşıyor döviz rezervi. Yani Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda öyle Bay Kemal’in ifade ettiği gibi sıkıntılar söz konusu değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz doğal gazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Gaz Sahası’ndaki ilk fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti. Önümüzdeki sene bu gazı kullanmaya başlayacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son dönemde ekonomik gelişmelerin sektör üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Türkiye’nin otomotiv üretimi Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 artışla 114 bin 835 adet oldu. Geçen yılın aynı ayında üretim 107 bin 623 adet seviyesinde bulunuyordu.

ABD’de 8 Kasım’da yapılan ara seçimlerin ardından Nevada’da Senato yarışında Demokrat aday Catherine Cortez Masto’nun resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazanmasının ardından Demokratlar, Senatoda çoğunluğu garantiledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adası’ndaki G20 Zirvesi öncesinde Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile ikili görüşme gerçekleştirecek.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), dış ticaret endeksleri, kümes hayvancılığı ile süt ve süt üretimi rakamlarını açıklayacak (10.00).

ABD Başkanı Joe Biden, COP27 İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ABD’nin iklim kriziyle mücadelede lider rol üstlenmeye hazır olduğunu belirterek, İklim Uyumu fonu çerçevesinde ABD’nin Afrika ülkelerine 150 milyon dolarlık fon sağlanacağını duyurdu.

Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze denemelerine ‘birlikte’ ve ‘koordineli’ cevaplar verileceğini söyledi.

ABD’nin Arizona eyaletinde kritik seçimi Demokrat Senatör Kelly kazandı.

Kanada merkezli kredi derecelendirme kuruluşu DBRS, Çin’in kredi notunu teyit ederken, görünümünü düşürdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Nijerya’nın kredi notunu düşürdü.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi üyesi Jonathan Haskel, İngiltere ekonomisinde bir yavaşlama işaretinin para politikasının daha az sıkılaştırılmasına işaret olarak görülmemesi ve Banka’nın kalıcı enflasyon baskısı riskine karşı “güçlü durması” gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’de yukarı yönlü fiyat baskıların Ekim ayında bir miktar gevşediğine işaret eden veriler görmenin iyi olduğunu, ancak enflasyonda bir dönüş noktasına ulaşılıp ulaşılmadığının belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve İspanya MB Başkanı Pablo Hernandez de Cos, ECB’nin gelecek politika toplantısında faizi yine 75 baz puan artıracağı yönünde önceden bir taahhüt içinde girmediğini söyledi.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, Fed’in gelecek toplantısında faiz artırım hızını yavaşlatmayı değerlendirebileceğini, ancak atılacak böyle bir adımın düşük enflasyona bağlılıkta bir ‘yumuşama’ olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Petrol işlemcileri tarafından yakından takip edilen OPEC’in aylık raporu açıklanacak.

Hindistan’da toptan fiyatlar rakamları açıklanacak. Ülkede toptan fiyatlarda artış yüzde 10,70 seviyesine kadar yükseldi (09.30). 

Bölgede günün ilk saatlerinde, Almanya’nın tarımsal üretici fiyatları, İsviçre’nin üretici-ithal fiyatları izlenecek (10.00, 10.30).

Günün en önemli verisi Euro Bölgesi’nden gelecek, Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi rakamları açıklanacak. Bölgede bir önceki ay sanayi üretimi aylık yüzde 1,5, yıllık yüzde 2,5 yukarı gelmişti (13.00). 

Hindistan’dan gelecek diğer veriler ise tüketici fiyatları olacak. Ülkete tüketici fiyatları en son yüzde 7,41 olarak açıklandı (15.00). 

Kanada Merkez Bankası(BoC) Başkanı Tiff Macklem, Ekonomi, Finans ve Merkez Bankacılığında Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Konferansı’nın açılış konuşmasını yapacak (15.30).

Haftanın ilk günü Amerika piyasalarını da sakin bir veri akışı bekliyor. Piyasalar için tek takip edilecek veri New York Fed’in açıklayacağı enflasyon tahmini olacak (19.30). 

Avrupa Birliği(AB) Dış İlişkiler Konseyi toplantısı gerçekleştirilecek.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Endonezya’nın Bali Adası’nda gerçekleştirilecek  G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelecekler.

Şirket Haberleri

Çemtaş, Bursa Organize Sanayi Bölgesi Şirket adresinde bulunan 12.000 m2 kapalı alan çatı üzerine Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımı için görüşmelere başladı.

Doğuş Otomotiv, Borsa İstanbul tarafından hayata yeni geçirilen “BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi”nde yerini aldı.

DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret AŞ, 75 milyon dolar bedelle ‘Durmuş Yaşar ve Oğulları-DYO Markası’ ile 300’ü aşkın ana ve alt markanın Yaşar Holding AŞ’den satın alınmasına karar verdi.

Escort Teknoloji Yatırım AŞ iştiraki Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım AŞ, Postuby Bilişim Teknolojileri AŞ’ye %5,25 pay karşılığı iştirak edecek.

Girişim Elektrik, Aras Elektrik Dağıtım AŞ ihalesinin Şirket uhdesine kaldığını bildirdi.

Girişim Elektrik , Pektaş Tekstil Çatı Öztüketim GES için anlaşmaya vardı.

Yılın üçüncü çeyreği sonunda toplam kredilerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artırarak 1 trilyon TL’nin üzerine taşıyan Halkbank’ın aktif büyüklüğü aynı dönemde yüzde 68,7 artışla 1,2 trilyon TL’yi aştı.

Konfrut Gıda, güçlü finansal yapısı ile faaliyetlerine büyümeye odaklanarak devam ettiğini bildirdi.

Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), Sanica Isı Sanayi AŞ ve Özsu Balık Üretim AŞ’nin halka arz başvurularını onayladı.

Sanica Isı Sanayi AŞ halka arzında paylar 15-18 Kasım tarihleri arasında satışa sunulacak.

Türkiye İhracat Kredi Bankası(Türk Eximbank), 2022 yılının ilk 9 ayında4,8 milyar TL net kar açıkladı.

Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ iştiraki Golive Yazılım Hizmetleri AŞ, halka arza yönelik Esas Sözleşme tadil başvurusunu 31.12.2022 tarihli yıl sonu konsolide finansal tablolara göre yeniden yapacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP