X
Piyasaları Önemli Veriler Bekliyor: Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar ve Ödemeler Dengesi İzlenecek!

Piyasaları Önemli Veriler Bekliyor: Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar ve Ödemeler Dengesi İzlenecek!

ABONE OL
Kasım 11, 2022 10:36
Piyasaları Önemli Veriler Bekliyor: Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar ve Ödemeler Dengesi İzlenecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Piyasaları haftanın son günü yurt içinde önemli veriler bekliyor. Sanayi üretimi, perakende satışlar, ciro endeksleri ve ödemeler dengesi verileri takvimde yer alıyor.

Yurt dışında Almanya final tüketici fiyatları, İngiltere  GSYH, dış ticaret, sanayi üretimi ve ABD Michigan tüketici güven endeksi öne çıkıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, otomobillerden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile ilgili bir çalışma yapılmadığını duyurdu.

Nebati, ‘Borsa İstanbul’da manipülatif işlemlerim yapıldığı andan itibaren devreye girdik’ dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin 2022 yılı GSYH beklentisini yüzde 4,5’tan yüzde 5,3’e çıkardı. 

ABD’de Demokratlar’ın kayıplarının beklendiği kadar büyük olmadığı ara seçimlerde Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmeye yaklaştı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 14 Kasım’da Endonezya’nın Bali Adası’nda bir araya geleceği bildirildi.

İngiltere’de görevden alınan eski Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, istifa eden başbakan Liz Truss’ı ekonomik planları konusunda uyardığını savundu.

Meksika Merkez Bankası(Banxico), üst üste dördüncü toplantısında da gösterge faizde 75 baz puan artışa gitti.

Peru Merkez Bankası(BCRP), 2021 yılı Ağustos ayında başladığı faiz artırımı sürecine 16’ıncı toplantısında da devam etti ve önceki iki toplantısında olduğu gibi faizi 25 baz puan yükseltti.

ABD’de federal bütçe açığı yeni mali yılın ilk ayı olan Ekim’de geçen yılın aynı dönemine göre yarı yarıya azaldı.

Japonya’nın döviz politikasından sorumlu isim olan Maliye Bakan Yardımcısı Masato Kanda, döviz piyasasındaki hareketleri büyük bir dikkat ile izlemekte olduklarını ve ihtiyaç olması halinde harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD’de açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası yaptığı değerlendirmede, “Ekim ayı verisi iyi haber. Ancak tek bir ay zafer ilan etmek için yeterli değil. Fed enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmekte kararlı olacak” diye konuştu.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, merkez bankacılığı sisteminin enflasyonda yukarı yönlü riskler ortadan kalkana kadar sıkılaştırma politikasını devam ettirmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’ın Ebedi Şehir’de düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet ve Hükümet Başkanları 9. Zirvesi’ne katılacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütçesi ele alınacak (10.00).

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), sanayi üretimi, perakende satışlar ve ciro endekslerini aynı anda duyuracak. Sanayi üretiminde en son yıllık yüzde 1,0 artış yaşanmış ve piyasa beklentilerinin altında bir veri gelmişti. (10.00). 

TCMB, ödemeler dengesi raporunu yayımlayacak. Cari denge Ağustos’ta 3,1 milyar dolar açık vererek, 12 aylık dönem için 40 milyar dolar açık seviyesini aştı. (10.00).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), finansal kiralama, faktoring ve tüketici finansmanı şirketlerinin yılın ilk 9 ayı için toplulaştırılmış verilerini yayımlayacak (14.00).

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında YSK başkanı ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle ‘hapis’ ve ‘siyasi yasak’ talebiyle yargılandığı davanın duruşması gerçekleştirilecek.

Avrupa piyasaları Almanya ve İngiltere’den yoğun bir veri akışıyla güne başlayacak.

Almanya’dan tüketici fiyatlarının final rakamları ekranlara düşecek (10.00). 

İngiltere’den aylık ve dönemsel GSYH, dış ticaret, sanayi üretimi, hizmet sektörü üretimi, inşaat üretimi, işletme yatırımları verileri aynı saatte yayımlanacak (10.00). 

Hong Kong’un final GSYH rakamları açıklanacak. Öncü verilerle GSYH dönemsel yüzde 2,6, yıllık yüzde 4,5 daraldı (11.30). 

Meksika’nın sanayi üretimi ve Brezilya’nın hizmet sektörü aktivite endeksi aynı saatte ekranlara düşecek (15.00).

Hindistan’ın sanayi üretimi rakamları yayımlanacak. Ülkede sanayi üretimi en son beklenmedik bir şekilde yüzde 0,8 düşüş gösterdi (15.00).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Luis de Guindos, Fundació Internacional Olof Palme tarafından düzenlenen etkinlikte konuşacak (15.00).

Şili’nin üçüncü çeyrek dönem için GSYH rakamları açıklanacak (15.30).

ABD’den beklenen veri Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü rakamları olacak. Endeksin 59,9 puandan 59,5 puana ineceği tahmin ediliyor. Michigan Üniversitesi’nin 12 aylık ve 5 yıllık enflasyon beklentileri de piyasalar tarafından yaakından izlenecek (18.00).

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Philip Lane, DCNP’deki 23. Jacques Polak Yıllık Araştırma Konferansı’nda konuşacak (19.00).

Haftanın son verisi olarak Baker Hughes sondaj kule sayıları izlenecek (21.00). 

ABD Başkanı Joe Biden, COP27 İklim Zirvesine katılmak için Mısır’a gidecek.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G20 toplantısı öncesinde ABD-Hindistan ekonomik ve mali ortaklığı toplantısına katılmak üzere Hindistan’ı ziyaret edecek.

Günün Öne Çıkan Şirket Haberleri 11/11/2022

Borsa İstanbul Pay Piyasasında Ekim ayında yabancı yatırımcılar 653 milyon dolar net satış yaptılar.

Ege Gübre Sanayii AŞ’nin 17 Şubat 2006 tarihli ‘ÇED Olumlu Belgesi’ için iptal davası açıldı.

ENKA İnşaat, Kırklareli ilinde bulunan 890 MW kapasiteli Doğal Gaz Kombine Çevrim Santralinin lisans sahibi Verbena Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin %100 hissesini 12 milyon 923 bin 751 ABD Doları karşılığı 10 Kasım 2022 tarihinde satın aldı.

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret AŞ ortağı Ali Gökhan Öztürk, Şirket’e 150 milyon TL faizsiz finansman sağladı.

Martı Otel, 2023 sezonunda tesislerindeki geceleme sayısında yüzde 45 artış olacağını öngörüyor.

MSCI Global Standard Endeksleri içinde yer MSCI Türkiye Endeksi’ne 3 şirket daha eklendi.  MSCI Türkiye Endeksi’ne Hektaş ve Sasa ile Yapı ve Kredi Bankası’nı dahil etti.

Türk Eximbank, 588 milyon ABD doları tutarında sendikasyon kredisi temin etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yıllık değerlendirmesini tamamlayarak Türk Telekom’un uzun vadeli yabancı ve yerel para birimi notlarını (IDR) ‘B’ ve görünümünü ‘Negatif’ olarak teyit etti.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Twitter’daki son gelişmeleri derin bir endişeyle takip ettiklerini bildirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP