Twitter Mavi Tik Satışını Durdurdu - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Twitter Mavi Tik Satışını Durdurdu
21 okunma

Twitter Mavi Tik Satışını Durdurdu

ABONE OL
Kasım 12, 2022 08:18
Twitter Mavi Tik Satışını Durdurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Twitter, kullanıcıların markaları ve kişileri taklit etmek için hizmeti kötüye kullanmaları sebebiyle ücretli doğrulamaları durdurdu.

Twitter, bazı kullanıcıların markaları ve ünlüleri taklit etmek için kötüye kullanması sebebiyle, aylık 7,99 dolarlık mavi abonelik hizmetini durdurmuş gibi görünüyor.

Twitter, söz konusu hizmeti bu hafta başlarında iPhone uygulaması üzerinden başlatarak, kullanıcıların daha önce bir hesabın doğrulandığını veya resmi olduğunu göstermek için kullanılan bir onay işareti satın almalarına izin vermişti. Cuma gününden itibaren iPhone uygulaması artık kaydolma seçeneğini göstermiyor.

Reuters’a konuşan bir kaynak da uygulamadan vazgeçildiğini söyledi.

Hizmetin hızlı bir şekilde askıya alınması, en azından şu anda CEO Elon Musk’ın kullanıcılardan yeni gelir elde etme konusundaki büyük planının beklendiği gibi çalışmadığını gösteriyor.

Ücretli abonelik hizmeti, çok sayıda kişinin Twitter’da sahte hesaplar oluşturmasına ve sosyal medya platformunda daha fazla yanlış bilgi dolaşmasına yol açtı.

Mavi tik uygulamasının herkese erişilebilir olması Twitter’da çok ilginç görüntülere yol açtı.

ABD’li askeri havacılık ve silah şirketi Lockheed Martin adına açılmış ‘doğrulanmış’ bir hesap Suudi Arabistan, İsrail ve ABD’ye ‘insan hakları ihlalleri nedeniyle silah satmayı durduklarını’ yazdı. Şirketin hisseleri tweet’ten sonra değer kaybetti.

Eski ABD başkanı George Bush’a dair mavi tikli bir hesaptan “Iraklıları öldürmeyi özlüyorum” diye yazıldı. Aynı dönemin Britanya başbakanı Tony Blair’ı taklit eten ‘doğrulanmış’ bir hesap da bu tweet’i alıntılayıp “Doğrusunu söylemek gerekirse ben de” diye yazdı.

İsa Peygamber adına açılan bir hesap da mavi tik alarak ‘doğrulanmış’ oldu.

İlaç üreticisi Eli Lilly ve Company, mavi tikli bir hesabın insülinin ücretsiz olacağını tweet’lemesinden sonra bir özür yayınladı. Özürden sonra şirketin hissesi ciddi biçimde değer kaybetti. ABD’de sağlık hizmetlerinin fahiş fiyatlı olması uzun süredir siyasetin merkezinde olan bir konu.

Bloomberg HTve Diken

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP