X
Yayın Yasağı Nedir? Yayın Yasağı Ne Demek? Yayın Yasağı Neleri Kapsar?

Yayın Yasağı Nedir? Yayın Yasağı Ne Demek? Yayın Yasağı Neleri Kapsar?

ABONE OL
Kasım 13, 2022 19:23
Yayın Yasağı Nedir? Yayın Yasağı Ne Demek? Yayın Yasağı Neleri Kapsar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yayın yasağının gündeme gelmesi sonrası vatandaşlar internet üzerinden konuya ilişkin araştırmalarını sürdürmeye başladı. Yayın yasağının ne demek olduğunu ve nasıl verildiğini merak edenlerin sayısı artmaya başladı. Peki yayın yasağı nedir, ne demek? Yayın yasağı neleri kapsar? Yayın yasağı nasıl verilir? İşte yayın yasağı hakkında tüm detaylar…

Yayın Yasağı Nedir, Ne Anlama Gelir?

Yayın yasağı, haber niteliği taşıyan bir olayın televizyonlarda ya da medya kuruluşlarınca paylaşılmasına, yayınlanmasına ve işlenmesine izin verilmemesi durumudur. Türkiye’de yayın yasağı hakkında getirilen kararları Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) vermektedir. Yayın yasağında haberlerde resmi makamlar tarafından adres, bilgi yada kullanılan araçların detayları verilmedi sürece haber içerisine eklenmesi yasaktır. Bu tür durumlara kriz anı denirken, yayınlanması da yasak olarak ifade edilir. Toplumda sansasyon yaratacak haberlerin haber bültenlerinde paylaşılmaması gerekmektedir.

Yayın Yasağı Neleri Kapsar?

Yayın yasağı, bir patlama sonucu ortaya çıkan görüntülerin (kan, yaralı, ölü bv.) herhangi bir kanalda yayınlanmasını engellemeyi amaçlar. Kriz anları, yayınlanması yasak durumlardır. Şiddetli bir olayın gerçekleşmesi sonucu RTÜK, medyada bu durumların yansıtılmaması için yayın yasağı getirir. Bir bomba patlaması ya da ağır bir kaza olması durumunda, haber bültenleri gelen yayın yasağı ile görüntüleri yayınlayamaz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP