Askeri imtihanları adapsız geçen 7 bin FETÖ zanlısı deşifre oldu - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Askeri imtihanları adapsız geçen 7 bin FETÖ zanlısı deşifre oldu
15 okunma

Askeri imtihanları adapsız geçen 7 bin FETÖ zanlısı deşifre oldu

ABONE OL
Kasım 13, 2022 13:54
Askeri imtihanları adapsız geçen 7 bin FETÖ zanlısı deşifre oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2012, 2014 ve 2015’teki Jandarma Astsubay Temel Kursu (JATEK) ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) mülakat etabını adapsız biçimde geçen 7 bin 4 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelisini deşifre etti.

Edinilen bilgiye nazaran, FETÖ’nün askeri imtihan sorularını sızdırmasına ait soruşturmayı derinleştiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Hatalarını Soruşturma Ofisi, JATEK ve JAMYO imtihanlarına ağırlaştı.

Uzun süren çalışma sonucu, FETÖ mensuplarının mülakatları meselesiz biçimde geçmesi için “aday numarası kodlama yöntemi”nin geliştirildiği belirlendi.

NUMARALAR FARKLI TOPLAM AYNI

Buna nazaran, imtihanlara giren örgüt mensuplarının aday numaralarının kimi sayıları farklı olsa da toplamının birebir pahası verdiği tespit edildi.

FETÖ mensubu astsubay adaylarını bu halde seçebilen mülakat kurulu da bu şahısların başarılı olmasını sağladı.

3 YILDAKİ İMTİHANLAR MERCEK ALTINDA

Bunun üzerine harekete geçen Başsavcılık, 2012’deki JAMYO mülakatında 1920 kişi, 2014’teki JATEK mülakatında 2 bin 972 kişi, 2015’deki JATEK ve JAMYO mülakatlarında ise 2112 kişinin yöntemsiz biçimde başarılı sayıldığını belirledi.

SUÇ DUYURUSU

Toplam 7 bin 4 şüphelinin isim, adres ve bağlı bulunduğu askeri birliğin bilgilerini liste haline getiren Başsavcılık, Ankara dışındaki şahıslar hakkında isimli süreç yapılması için 81 ilin başsavcılığa kabahat duyurusunda bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP