Aydın'da 133 öğrenci ve 45 atlet makarnadan zehirlenmiş - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Aydın’da 133 öğrenci ve 45 atlet makarnadan zehirlenmiş
23 okunma

Aydın’da 133 öğrenci ve 45 atlet makarnadan zehirlenmiş

ABONE OL
Kasım 11, 2022 04:12
Aydın’da 133 öğrenci ve 45 atlet makarnadan zehirlenmiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aydın’ın 4 ilçesinde, 1 Kasım tarihinde, taşımalı sistemle eğitim gören 133 öğrenci ile Eşin Küme Nazilli Belediyespor’un altyapısında oynayan 45 atlet, besin zehirlenmesi kuşkusuyla hastanelik oldu. Yemeklerden alınan numunelerin incelenmesinin akabinde makarnada olumsuzluk olduğu ortaya çıktı.

Aydın’ın Çine, İncirliova, Efeler ve Köşk ilçelerinde taşımalı sistemle eğitim gören toplam 4 bin 500 ilkokul ve ortaokul öğrencisine bir firma tarafından günlük yemek dağıtılırken, 1 Kasım’da öğle getirilen çorba, makarna ve köfteden yiyen öğrencilerden Çine’de 112, Köşk’te 11 ve Efeler’de ise 10’u, konutlarına gittikten sonra rahatsızlanarak gece hastanelik oldu.

Aynı gün Eşin Küme Nazilli Belediyespor’un altyapısında futbol oynayan 13-18 yaş ortasındaki 45 atlet da kulüp tarafından verilen yemeğin akabinde hastanelik oldu.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un talimatıyla Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları, her iki olayda da yemeklerden incelenmek üzere numune alırken, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Vilayet Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

ANALİZ SONUCUNU VALİLİK DUYURDU

Yemeklerden alınan numunelerin incelenmesinin akabinde öğrenci ve sportmenlerin yaşadığı besin zehirlenmesinin nedeninin makarna olduğu ortaya çıktı.

Aydın Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlimiz Efeler, Çine ve Köşk ilçelerindeki değişik okullarda 1 Kasım tarihinde meydana gelen besin zehirlenmesi sonrası 3 adet yemek numunesi alınmış, yapılan tahlil sonucunda makarnada olumsuzluk tespit edilmiştir. Bahse mevzu makarnada, hazırlama ve dağıtım sonrası, bekleme müddetinin uzaması nedeniyle olumsuzluk oluştuğu bedellendirilmektedir. Mevzu uzmanları tarafından işletmenin üretim ve dağıtım prosesleri incelenerek gerekli idari önlemlerin alınması sağlanmıştır. Bahis ile isimli ve idari süreç devam etmektedir” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP