İsveç maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
İsveç maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı
18 okunma

İsveç maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı

ABONE OL
Kasım 12, 2022 01:12
İsveç maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Terör örgütü PKK mensup ve yandaşlarının Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) binasına zorla girmesi nedeniyle İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği Süreksiz Maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağırıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, PKK mensup ve yandaşlarının 9 Kasım’da DSÖ binasına zorla girmeleri ve bu ülkede uzun müddettir devam eden propaganda aksiyonları hakkındaki soruya yazılı cevapladı.

Bilgiç, Türkiye’nin Ankara ve İsviçre’de yaptığı müteaddit teşebbüslere karşın, İsviçre makamlarınca hiçbir önlem alınmadan PKK yandaşlarınca uzun vakittir bilhassa Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin diplomatik misyonlarının bulunduğu Milletler Meydanında terörist başının ve örgütün fotoğraf ve posterlerinin de sergilendiği propaganda hareketleri ve şovlar düzenlendiğine işaret etti.

“PROTESTOMUZ GÜÇLÜ BİR HALDE TABİR EDİLMİŞTİR”

PKK mensupları ve yandaşlarının DSÖ binasına zorla girmesine değinen Bilgiç, “İsviçre makamlarının müsamahakar tavrı çerçevesinde PKK yandaşları son olarak Dünya Sıhhat Teşkilatı binasına zorla girme cüretkarlığını göstermişlerdir. Bunun üzerine, mevzuya ait haklı reaksiyonumuz ve protestomuz Bakanlığımıza çağrılan İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği Süreksiz Maslahatgüzarına, ayrıyeten ilgili İsviçre makamlarına güçlü bir biçimde tabir edilmiştir.” tabirlerini kullandı.

“İSVİÇRE’NİN, TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PROPAGANDA AKSİYONLARINA SON VERMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bilgiç, daha evvel İsviçre’de Ermeni terör örgütü ASALA’nın Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosluğu çalışanını şehit ettiğini anımsatarak, “PKK’nın kara propagandasının, her türlü faaliyet ve hareketlerinin İsviçre makamlarınca engellenmesi ülkemiz ve İsviçre’de yaşayan vatandaşlarımızın haklı beklentisidir. Bu vesileyle, memleketler arası teşkilatlara konut sahipliği yapan İsviçre’nin, memleketler arası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmesini, kanlı terör örgütünün propaganda aksiyonlarına son vermesini ve terörle gayrette memleketler arası iş birliğine katkı sağlamasını bekliyoruz.” sözlerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP