Konut sahiplerinden sonra kiracı fırsatçılığı: Korsan kiralama - Ulusal Haberim - Gözünüz Haberlerde Olsun
Konut sahiplerinden sonra kiracı fırsatçılığı: Korsan kiralama
20 okunma

Konut sahiplerinden sonra kiracı fırsatçılığı: Korsan kiralama

ABONE OL
Kasım 12, 2022 05:12
Konut sahiplerinden sonra kiracı fırsatçılığı: Korsan kiralama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son periyotta kiracı ev-sahibi ortasında artan dava evraklarına bir yenisi eklendi. Yüzde 25 kira hududunu delen konut sahipleri nedeniyle kimi kiracılar mağduriyet yaşarken artık de eski kiracısını güç duruma düşürmek istemeyen âlâ niyetli mesken sahipleri mağdur oldu. Kira fiyatlarındaki afaki artış, turist sayısında yaşanan patlama ve öğrencilerin konut bulma problemini fırsata çeviren birtakım uyanık kiracılar ‘korsan kiralama’ yapmaya başladı.

TURİSTE GÜNLÜK 1.500 TL

Sabah gazetesinin haberine nazaran bilhassa Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Mecidiyeköy, Taksim üzere İstanbul’un beğenilen lokasyonlarında oturan kiracılar, bölgedeki kira fiyatlarındaki artışı fırsata çevirdi. İstanbul’a artan turist talebiyle birlikte online platformlar üzerinden günlük oda kiralayan kiracılar, aylık kiralarını da bedavaya getirip üstüne para kazanıyor. Bölgede günlük oda fiyatları 350 TL ila 1.500 TL ortasında değişiyor.

ÖĞRENCİYE VERİYORLAR

Bir ekip uyanıklar da öğrencilerin kiralık mesken meselesini fırsata çeviriyor. Konut sahiplerinden çoklukla 2+1 ya da 3+1 konutları kiralayan uyanıklar, meskeni döşeyip her bir odayı öğrencilere yurt üzere veriyor. Oda kiraları bölgesine nazaran değişiklik göstermekle birlikte ortalama 2 bin TL’den başlıyor. Bu fiyat 5-6 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Ev sahipleri ile anlaşan kimi eski kiracılar da bölgedeki kira artışını fırsata çeviriyor. Örneğin Beşiktaş’ta eski bir kiracı 4 bin TL olan meskeninin kirasını konut sahibi ile anlaşarak 5 bin TL’ye çıkarıyor. Lakin bölgede ortalama kiralar 15 ila 20 bin TL ortasında değişiyor. Bunu fırsat bilen kiracılar, konut arkadaşı mazeretiyle meskenlerine alt kiracı alıyor ve ondan 6 bin TL tahsil ediyor. Böylelikle kirasını bedavaya getirip üstüne de para kazanıyor.

Bu durumu tespit edip kiracısına tahliye davası açan bir mesken sahibi, “Eski kiracım olduğu için kira artışını sonlu tuttum. Lakin 5 yıldır yalnız yaşayan kiracım benden habersiz mesken arkadaşı almış. Ondan da 6 bin TL alıyormuş. Bana 5 bin TL veriyor, bin TL de cebine kalıyor” dedi.

EV SAHİPLERİ DİKKATLİ OLMALI

Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve İTO Gayrimenkul Komite Lideri Hakan Akdoğan, kiracının meskenini kiraya vermesinin alt kiralama olarak tanımlandığını belirterek, “Bunun için mukavelede ‘alt kiralama yapabilir’ ibaresinin eklenmesi gerekiyor. Şayet konut sahibinden habersiz yapılıyorsa mesken sahibi konutu tahliye ettirebilir” dedi. Kimilerinin konut sahiplerine fark ettirmeden alt kiralama yapılabilir ibaresini kontrata eklediğini anlatan Akdoğan, konut sahiplerinin mukaveleleri âlâ okumaları istikametinde ihtarda bulundu.

EMNİYETİ SUİİSTİMALE GİRER

Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, kiracının konut sahibinden habersiz kiralama yapmasının emniyeti suiistimale girdiğini söyledi. Ağaoğlu, “Gerçek konut sahipleri, bilmediği ya da tanımadığı bireylere meskeni kiraya verildiği için mağduriyet yaşayabilir. Burada Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulunarak kiracısına maddi manevi tazminat davası açabilir” dedi.

DAVA BELGESİ ARTTI

Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri avukat Ali Güvenç Kiraz, kira artışları nedeniyle yalnızca kiracıların değil düzgün niyetli konut sahiplerinin de mağdur edildiğini söyledi. Konut sahiplerinin açtığı davalarda artış yaşandığını anlatan Kiraz, “Kira fiyatlarındaki artış, turist sayısında yaşanan patlama ve öğrenci konut talebi nedeniyle kimi şahıslar bu durumu fırsata çeviriyor. Kiraladıkları meskenleri günlük kiralama yapıyorlar ya da oda kiralıyorlar” dedi. Konut sahiplerinin bu üzere nedenlerle tahliye davası açtığını anlatan Kiraz, “Ev sahipleri şayet kira kontratlarında ‘Alt kiralama yapılabilir’ hususu eklemiyorsa bu hukuka terstir. Bu durum ticari kiralama olarak kabul edilir ve mukavele feshedilir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP